Na území České republiky proudí chladný vzduch od severozápadu, který přinese studené a větrné dny a koncem týdne se ještě víc ochladí, teploty by mohly po ránu místy klesnout téměř k 10 stupňům pod nulou.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal varování před silným větrem. Varování platí od úterního do středečního dopoledne a vztahuje se na celé území Česka kromě čtyř krajů - Pardubického, Jihomoravského, Zlínského a Vysočiny. V západní polovině Čech by mohl vítr i v nižších polohách dosáhnout rychlosti 90 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor v nárazech až 110 kilometrů v hodině, tedy síly vichřice.

Meteorologové upozorňují před nárazy větru hlavně řidiče. Na některých místech by podle nich mohlo dojít i k pádu drátů elektrických rozvodů.

V úterý navíc může zkomplikovat situaci i ranní ledovka. Také v nižších polohách zvýší riziko vítr. „Vítr může v nárazech dosáhnout rychlosti až 20 m/s a díky němu budou dobré rozptylové podmínky, ale ve vyšších polohách může být naopak příčinou tvorby sněhových jazyků a místy, zejména ráno a dopoledne, také nebezpečné ledovky,“ upozornila meteoroložka Dagmar Honsová. Namrzající srážky podle meteorologů zasáhnou hlavně jihozápad území.

Předpověď pro úterý je převážně zataženo, v Čechách po ránu s mrznoucím deštěm, který se přechodně změní v déšť, ale k večeru opět přejde ve srážky smíšené. Na Moravě a ve Slezsku bude od rána sněžit a na jižní Moravě může napadnout až 10 centimetrů sněhu. Teploty v Čechách 2 až 5 stupňů, na Moravě a ve Slezsku -1 až +2 stupně.

I středa má být převážně zatažená, ráno a dopoledne se sněžením nebo mrznoucími srážkami, které by měly přecházet ve srážky smíšené nebo déšť. Ranní teploty se budou pohybovat v rozmezí 0 až -4 stupně, přes den 0 až 4 stupně. Opět bude foukat nárazový vítr a hrozí nebezpečí tvorby sněhových jazyků a ledovky.

Obdobné počasí přetrvá až do pátku, kdy se ještě trochu víc ochladí a víkend bude tedy o něco studenější, ale zase ubude oblačnosti. „Zatímco uplynulý víkend byly teploty velmi nadprůměrné, během nadcházející soboty a neděle se budou průměrné teploty držet na dlouhodobém normálu, který je kolem 2 stupňů Celsia. Pokles teplot také zlepší sněhové podmínky pro lyžaře,“ dodala meteoroložka.

Jak se těšíte na chladný větrný týden? Nebo se vám víc zamlouvá teplé jarní počasí?

Reklama