Naučte ho fungovat ve společnosti a respektovat pravidla

Ať už preferujete jakoukoli výchovu, dítě musí umět respektovat dospělého – tedy paní učitelku. Reagovat na její pokyny a přizpůsobit se novým podmínkám ve větším kolektivu. Při komunikaci by mělo být zvyklé navazovat mluvní i oční kontakt s dotyčnou osobou. Naučte ho také vycházet s ostatními dětmi, například dělit se o hračky. Samozřejmostí je v tomto věku i poděkovat, omluvit se, pozdravit... Zvládnout má i uklidit po sobě hračky nebo pracovní pomůcky.

628b6f586bcadobrazek.png
Foto: Shutterstock

Podporujte ho v samostatnosti

Je fajn, že si s ním hrajete, ale mělo by to umět i samo. Stejně tak má zvládat samostatně i jíst. „Nekrmte dítě, učte ho u jídla sedět u stolu, učte ho jíst lžící, popřípadě už i příborem. Nebojte se nepořádku, který vás asi ze začátku nemine. Nedávejte mu pít z dudlíku nebo dětského hrnečku s „násoskou“,“ radí učitelky z brněnské Mateřské školky Pastelky.

To samé platí i pro obouvání a oblékání. Když už to dítě nedokáže zcela samostatně, mělo by při tom alespoň spolupracovat. Oblečení ho naučte srovnat si na hromádku. A také to své rozpoznat.

Stejně tak by ale mělo být schopno aktivně hlásit všechny své potřeby. Například říct si, že potřebuje na toaletu, kterou pak umí samostatně (s výjimkou utírání se) použít. Samozřejmě by tedy mělo být bez plenky. Stejně tak ho naučte fungovat bez dudlíku, pokud ho ještě má. I při usínání po obědě.

Pokud to ještě neumí, naučte ho samostatně smrkat, při kašli si zakrývat ústa, mýt si ruce mýdlem a utírat je.

Pilujte procházky

Děti ve školce netráví všechen čas mezi čtyřmi stěnami. Chodí také na procházky, které v současné době bohužel ne všechny děti zvládají. Nejsou na ně zvyklé. „Choďte s dítětem, nenoste jej, nevozte v kočárku,“ apelují na rodiče učitelky z pražské Mateřské školy Větrníček. Stejně tak je dobré naučit děti zdolávat schody.

Začněte co nejdříve

Pokud vaše dítě něco z výše uvedeného nezvládá, začněte s pilováním dovedností nejlépe hned teď. „Všechny tyto požadavky tříleté dítě hravě zvládne. Když dítě tvrdí, že ne, to vás jenom zkouší. Buďte jednotní v požadavcích. Dopřejte dítěti pocit, že to zvládne. Odměnou vám bude zdravě sebevědomá osobnost. Paní učitelky od prvního vstupu dítěte do školky jej hrou a různými aktivitami připravují na vstup do ZŠ. Není v jejich silách dělat za děti to, co by měly s vaší pomocí již umět,“ vysvětlují učitelky z Větrníčku.

Zdroj informací: MŠ Větrníček, MŠ Pastelky

Čtěte také:

Umí to i vaše batole? Přehled raného motorického vývoje dětí od jednoho roku do tří let

Pět tipů učitelek, jak zvládnout loučení ve školce bez slziček

Reklama