O léčení vodou jste už určitě slyšeli. Za zakladatele této metody, ale také prvních vodoléčebných lázní je považován jesenický rodák Vincenz Priessnitz. Ano, po něm nese název známý zábal, který znaly a používaly už naše prababičky. Tuto a další procedury můžete absolvovat v lázních pod dohledem profesionálů, ale některé si můžete zkusit udělat i doma. Poradíme vám, jak na to.

Priessnitzův zábal

„Používáme jej k lokálnímu prokrvení, při angíně, vysoké horečce, suchém dráždivém kašli či relaxaci kosterního svalstva. Vede totiž ke zlepšení prokrvení daného místa, a tím ke zrychlení hojivých procesů v těle,“ vysvětluje Věra Janků z Priessnitzových léčebných lázní.

Podstatou zábalu je první vrstva namočená ve studené vodě. Musí být ale jen vlhká, rozhodně ne mokrá. A druhá vrstva suchá, froté osuška nebo deka, která pomáhá prohřátí organismu.

  • Vlhkou, řádně vyždímanou látku těsně ovinete kolem končetiny, krku, kotníku, hrudníku nebo celého těla.
  • Poté dané místo přikryjete suchou látkou a zábal je hotov.
  • Pozor! Nikdy nepřekrývejte ani jednu z vrstev fólií či igelitem, jak se dočtete v některých rádcích.

zabal

Priessnitzova pololázeň

Existuje buď jednofázová, nebo dvoufázová. Jde o propracovanou kombinaci vodoléčby, zábalů, polévání a kartáčování kůže.

  • Nejprve se ve sprše prohřejete co nejteplejší vodou, jakou zvládnete.
  • (pouze u dvoufázové) Jakmile vyjdete ze sprchy, celé tělo vám zabalí do studeného vlhkého prostěradla a odvedou vás do kabinky. Tam si poležíte zhruba půl hodiny pod teplou dekou, takže během chvíle pocit zimy odezní a vy se začnete potit.
  • Pak následuje polokoupel v 35 °C teplé vodě. Voda příjemně chladí a vy si zatím postupně kartáčujete celé tělo.
  • S kartáčováním zad a šíje vám pak pomůže terapeutka, která vám zároveň začne polévat šíji, záda a končetiny chladnou vodou.
  • Nakonec se postavíte, abyste byli touto studenou vodou osprchováni celí.

Ale pozor, po této proceduře nemyslete na postel! Odborníci doporučují pohyb. Třeba vyrazit na procházku.

koupel

Zdroj ilustrací: Priessnitzovy vodoléčebné lázně

Odhodlání se vyplatí

Nechce se vám chladivé procedury postupovat? Děláte chybu. „Když už se klienti odhodlají, prvotní zděšení, že se budou mimo jiné kartáčovat a polévat studenou vodou, vystřídá mnohdy téměř euforie. Každý z nich je nadšen z nabuzení organismu a načerpání energie pro celý den. Priessnitz prostě věděl, že ne chlad, ale teplo chladem vyvolané léčí!“ dodává Věra Janků.

Čtěte také:

Reklama