Velký vliv na to, jak rychle a v jaké kvalitě nám vlasy porostou, má především genetická výbava. Jinými slovy, podívejte se na své rodiče a budete mít přibližnou představu o tom, jak pevné a husté vlasy máte dány do vínku i do jaké délky mohou dorůst. Na průměrné zdravě porostlé hlavě bychom našli 100 000 vlasů, přičemž z jednoho vlasového folikulu mohou vznikat i dva nebo tři vlasy najednou. Vlasová struktura dokáže poporůst o 0,3 až 0,4 mm za den, to znamená, že za měsíc se nám kadeře prodlouží přibližně o 1 cm. Aktivní fáze trvá zhruba tři roky, pak se růst zastaví a nastává na tři měsíce klidový režim. Poté vlas vypadne a měl by být nahrazen novým. Moderní lékařský výzkum se proto snaží prodloužit jak aktivní fázi růstu, tak klidový stav, aby vlas co nejdéle zůstal na svém místě.
5be957e0ee114obrazek.png

Kdy nastávají potíže?

Padání vlasů neboli alopecie trápí jak muže, tak ženy. Pokud vás za den „opustí“ 30 až 50 vlasů, je to zcela normální stav, kvůli kterému se není třeba znepokojovat. Jakmile z kartáče vybíráme více než 100 vlasů za den, je na místě neodkladně zkonzultovat s odborníkem, v čem tkví problém
úbytku vlasového porostu.

5be957f8acfd9obrazek.pngVypravit se lze za kožním lékařem (dermatologem) nebo specialistou na vlasy – trichologem. Odborník by měl nejprve zjistit celkovou anamnézu. Vyptá se vás na zdravotní stav i každodenní návyky. Kvalitu vlasů může ovlivnit například životospráva či užívané léky. Zjišťuje rovněž, zda se problém objevil náhle, nebo postupně, zkoumá které oblasti a v jakém rozsahu jsou zasaženy. Následně by měl pacienta odeslat na odběr krve, kde se sleduje jak krevní obraz, tak hladina minerálů a hormonů. Pomoci může rovněž mikroskopická analýza samotného vlasu neboli trichogram. Teprve po důkladném rozboru je schopen stanovit diagnózu a vhodnou léčbu.

Pokud vás trápí zvýšené padání nebo postupné řídnutí vlasů, doporučuji konzultovat problém s odborníkem, ať už s dermatologem nebo lékárníkem. Ten je totiž schopen lépe identifikovat příčinu a navrhnout pak řešení. Nedoporučuji kupovat bez rozmyslu první přípravek, o kterém jste jen něco zaslechli,“ říká uznávaná dermatoložka doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D.

Hledá se viník

Příčin řídnutí a padání vlasů existuje celá řada:

  • Na vině může být například nevyvážený jídelníček, v němž chybí důležité minerály (především selen a zinek) a vitaminy (kyselina listová a vitamin H neboli biotin). S alopecií často bojují vegetariáni nebo lidé, kteří se kvůli štíhlé linii dávají na drastické diety a hladovky.
  • Neméně důležitým faktorem, který se může odrazit na kondici vlasů, je únava a stres. Kdo se stále za něčím honí, oslabuje organismus, a to se mnohdy projeví i na stavu vlasů.
  • V úvahu je třeba vzít také kvalitu vlasové péče a užívání stylingu. Stahování do culíku, nevhodné kosmetické přípravky nebo časté změny odstínu nedělají kadeřím vůbec dobře.
  • Častou příčinou vypadávání vlasů bývá hormonální dysbalance (například v těhotenství, po porodu nebo v klimakteriu).
  • Nejrozšířenějším typem alopecie je androgenní alopecie, která postihuje jak muže, tak ženy. Způsobuje ji zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů, jmenovitě testosteronu, který v buněčné struktuře vlasového folikulu spouští procesy vedoucí ke ztrátě vlasu a odumření vlasové cibulky. U mužů se androgenní alopecie může ohlásit už v období dospívání. Kolem 30 roku postihuje třetinu mužů a v kategorii padesátníků se týká rovné poloviny pánů. Ženy se s touto chorobou setkávají především v období přechodu a sužuje až 40 % z nich. Zatímco u pánů se projevuje totální ztrátou vlasového porostu především v oblasti temene, ženy se potýkají spíš s rovnoměrným prořídnutím kštice.

Řešení je na dosah
5be957ebdedf9obrazek.png

Jakmile je odhalena příčina potíží, může lékař navrhnout další postup při léčbě. V úvahu přichází hned několik možností podle závažnosti a příčiny vypadávání vlasů, při čemž jednotlivé druhy terapií se mohou navzájem doplňovat. V každém případě se úspěšná terapie neobejde bez správné životosprávy, kam patří vyvážený jídelníček bohatý na minerály (zinek, selen, křemík) a hlavně na kyselinu listovou (obsahuje ji špenát či brokolice) a vitamin H neboli biotin (najdete ho v mase, máslu, vejcích). V případě nedostatku některé z nezbytných látek ji lze užívat rovněž ve formě potravinových doplňků nebo léčivých přípravků. Lékař vám může doporučit medikamenty podporující růst vlasů, z nichž některé jsou volně prodejné, ale některé jsou k dostání pouze na předpis. K poměrně mladým metodám se řadí mezoterapie, kdy se pomocí injekční stříhačky do střední vrstvy pokožky hlavy vpravují minerály, stopové prvky, peptidy a růstové faktory pro výživu a posílení vlasové struktury.

Transplantace vlasů

Pokud již člověk o vlasy v určitých partiích hlavy přijde, existuje možnost transplantace. Jedná se o operační zákrok, jehož podstatou je odebrání vlastních vlasových štěpů a přesazení na holé místo na hlavě, například do koutů nebo na „kolečko“ na temeni hlavy. Tento zákrok provádí například různé kliniky estetické medicíny na základě posouzení stavu konkrétního pacienta.

5be957b43e979obrazek.pngÚčinné řešení nabízí nové sérum

Velmi často specialista sáhne po kosmetickém přípravku, který se používá zevně, většinou se vmasíruje na postižená místa a je k dostání bez lékařského předpisu. Novinkou na trhu je například aktivátor růstu vlasů Revalid® Regrowth Serum. Obsahuje inovativní aktivní složku Redensyl®, jejíž základem jsou patentované molekuly získané ze dřeva modřínu evropského a listů čajovníku čínského (zeleného čaje), které stimulují kmenové buňky vlasu a podporují metabolismus fibroblastů. Sérum díky tomuto unikátnímu mechanismu účinku Redensylu omezuje vypadávání vlasů, zvyšuje hustotu vlasů a stimuluje jejich růst.

5be95795061eeobrazek.png

Oceňuji vysoké procento přírodních složek v receptuře přípravku Revalid® Regrowth Serum. Redensyl® považuji za inovativní aktivní látku pro řešení problémů s padáním a řídnutím vlasů, která má potenciál u některých typů alopecie nabídnout alternativu transplantace vlasů, což ostatně potvrzují i klinické studie,“ doplňuje doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D.
5be957a288fceobrazek.png

Bližší informace získáte v lékárně nebo na těchto stránkách.

Reklama