Čas je tím nejpřísnějším hudebním kritikem. Jsou muzikanti, kteří byli na vrcholu před deseti nebo dvaceti lety, ale dnes si na ně nikdo ani nevzpomene. A pak jsou takové vzácné výjimky, jež v podstatě udávají nepřímo hudební trendy i po padesáti letech. Mezi ně patří na prvním místě skupina The Beatles.

Jejich hudba je tu stále s námi, ačkoliv to někteří mladší posluchači ani netuší. Slavné písničky si totiž půjčují různí umělci a snaží se tak trochu přiživit na fenoménu, který asi nemá v populární hudbě obdoby. Nicméně ani staří dobří Brouci v původních verzích v podstatě mediálně nezanikli. Na Youtube mají jejich hity milionové počty, co se týká přehrání. A půjde to nyní opět zřejmě ještě výš.

S filmem The Beatles: Eight days a week - The Touring Years, o kterém jsme zde již informovali, totiž přichází novodobá „beatlemánie“.

I když na premiéře v kině, kde si třeba relativně mladý chlápek vedle mě broukal všechny písničky, bylo zřejmé, že vlastně ta stará nikdy v podstatě neskončila.

Nemá už sice takovou razanci jako v šedesátých letech, kdy čtyři slušňácky oblečení mladíčci dobyli celý svět, ale „značka“ The Beatles vyvolává emoce stále.  

Pokud také patříte mezi fanoušky britské skupiny, která byla milována i proklínána, nenechte si ujít již zmíněný film, ale také třeba knížky, z kterých bych já osobně byla v pubertě úplně na větvi. Ale nadšená jsem z nich i nyní...

Beatles skrz naskrz - unikátní fotografie z archívu The Beatles Book

Kniha vznikla vlastně díky prozíravosti. Vydavatel Sean O´Mahony si naštěstí (na rozdíl od jiných - viz konec článku) již počátkem šedesátých let uvědomil, že nově vzniklá skupina bude možná znamenat mnohem víc, než jen další řadovou popovou kapelu. A již v roce 1963 odstartoval vydávání měsíčníku The Beatles Book.

Beatles skrz naskrz - unikátní fotografie z archívu The Beatles Book

Kniha proto obsahuje více než tři sta fotografií z originálních negativů redakčního fotografa Leslie Bryce a dokumentuje tak kariéru The Beatles, která tehdy ohromila snad každého. Prohlédnout si ukázku můžete zde.

The Beatles v písních a obrazech

Když si něco opravdu přejete, ono se vám to splní. Asi tak by se daly nazvat pocity, které mám, když se dívám na rozšířené vydání knihy The Beatles v písních a obrazech. Ta u nás vyšla poprvé v roce 1969 a bylo takřka nemožné ji někde sehnat. Dlouhé roky v osmdesátkách, kdy jsem si zažívala svoji opožděnou (kvůli věku) beatlemánii, jsem prohlížela antikvariáty a inzeráty. Ale nic.

The Beatles v písních a obrazech

Tato „bible fanoušků“ je souborem vybraných textů písní ilustrovaných předními britskými výtvarníky, uměleckými fotografy, ale i samotnými fanoušky. Kniha je zajímavá i tím, že se jejímu editorovi a zároveň výtvarníkovi Alanu Aldridgovi podařilo předložit dílo, které bylo pro představivost stejně zábavné jako alba populární skupiny.

A navíc svým způsobem ilustruje atmosféru té doby, celých šedesátých let, neboť vlastně sami The Beatles zachytili ve svých písních tempo, kterým se svět ubíral...

Právě jejich hudební vývoj, ač byl někdy odmítán, jim podle mě zajistil tu nesmrtelnost. Pro představu opět malá ukázka z knihy.

Na závěr jedna perlička

Víte, že režisér kultovního filmu Perný den měl za úkol snímek natočit nejen nízkonákladově, ale také velmi rychle, protože hudební odborníci tvrdili, že do roka po The Beatles neštěkne ani pes?

Přečtěte si také:

Reklama