animal

Zvířecí útulky jsou v poslední době přeplněné, na vině je i ekonomická krize.  „Zvířata končí v útulcích nejčastěji kvůli živelním událostem, stali se nechtěným dědictvím, skončila na ulici, majitelé jsou podezřelí z týrání nebo nemají dostatek peněz na krmivo,“ uvedla zpěvačka Marta Kubišová, která založila v roce 2005 Institut Nadace na ochranu zvířat. „Máme najednou 120 psů a starosta města se diví, kde se vzali,“ řekla Kubišová. V této souvislosti upozornila na další problém, nedostatek útulků pro přestárlá zvířata a zvířata, u kterých se adopce nezdařila.

Veterinář a zvířecí psycholog Alexander Skácel řekl, že vzít si zvíře z útulku je obrovská loterie, vzhledem k tomu, že člověk nezná jeho minulost. „Čím dříve mu bylo ublíženo, tím hlubší má rány,“upozornil psycholog na stres, který zvířata v útulcích provází. Vysvětlil, že je to stejné jako u lidí. Mladší zvíře je ale na rozdíl od staršího jedince přizpůsobivější. Je rozhodující, zda zvíře je pro dítě, nebo pro důchodce - pro starší lidi jsou lepší i starší psi.

Lidé ze zatopených oblastí, kteří se obrátili na Nadaci na ochranu zvířat se žádostí o finanční pomoc, mají smůlu. „Přerozdělujeme peníze v rámci organizací, nikoliv jednotlivců,“ vysvětlila ředitelka nadace Eva Hodek.

V České republice je v současné době 112 útulků, které jsou schváleny Státní veterinární správou (SVS). Podle ředitelky Hodek je počet útulků na velikost Česka dostatečný.

Vzali byste si psa z útulku? Nebo jste to už udělali? Jakou máte zkušenost?