Přestože Česko v posledních letech zažívá pravý babyboom, přibývá zároveň i žen, které děti nechtějí, vyplynulo to z nejnovějšího průzkumu Univerzity Karlovy a Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Žen, které chtějí zůstat bezndětné, je podle průzkumu šest až osm procent, tedy dvakrát více než před dvaceti lety. Zároveň přibývá i těch, jež chtějí, nebo už mají dítě jen jedno a druhé neplánují. Přitom platí, že čím vyššího vzdělání žena dosáhne, tím méně dětí má.

„Řada žen se zodpovědně rozhodne, že když ony měly problémy ve své rodině, tak to nechtějí opakovat a nechtějí být jako svoje matka. Vědí, že neumí být jiné, tak raději volí cestu nemít žádné dítě,“ uvedl pro server iDnes psycholog Petr Šmolka. „Pokud vím, že nemám určité schopnosti na to mít děti, je velmi odpovědné jednání vzdát se jich," dodal šéf Národního centra pro rodinu Vít Janků.

Další výzkumy pak tvrdí, že průměrný počet všech narozených dětí připadajících na jednu matku za její život je v České republice pouze 1,3 (průměr zemích EU je 1,5), přitom koeficient musí být alespoň 2,1, aby nedocházelo k „vymírání“ populace. V současné době je průměrný věk české matky 29 let, to do budoucna zvyšuje pravděpodobnost problémů s početím, čož bude mít za následek vzrůstající počet bezdětných žen.

Kolik máte dětí? Plánujete další?