Statistika dětských jmen, kterou každoročně vydává Český statistický úřad na základě jmen dětí narozených v lednu, umožňuje sledovat jejich oblibu. Stejně tak umožňuje zajímavé srovnání srovnáním se jmény rodičů . A tak nám prozradí generační trendy ve jménech.

 Honza, Kuba a Tomáš. Letošní šetření opět potvrdilo dlouhodobou oblibu jmen Jan, Jakub a Tomáš. Skokany roku 2005 jsou Adamové. Loni byli třináctí, v lednu 2005 jich přibylo natolik, že to dotáhli až na bramborovou příčku. Naopak na popularitě ztratili Michalové – zatímco loni byli na sedmém místě, letos to nebylo lepší než na místo šestnácté. Tatínkové kluků, narozených letos v lednu, jsou nejčastěji Petrové dále převažují Pavlové, Jirkové, Martinové a nesmí chybět samozřejmě Honzové.

Stále kraluje Tereza! Zajímavá je ale situace hlavně u jmen ženských, můžeme totiž konstatovat, že ta jsou mnohem rozmanitější a z roku na rok více proměnlivá. Letošek je zářným příkladem, překvapí vás, že  největší nárůst popularity zaznamenaly Anetky? Umístily se osmé, i když i v předchozích letech se vždy probojovaly do první dvacítky. Naopak ubývá Lucií a největší úbytek zaznamenaly Kateřiny - loni druhé, letos až desáté. Takřka výsostné postavení stejně jako v minulých letech obhájila Tereza, druhé skončily Elišky, třetí Adélky. Tohle jméno je už několik let hodně oblíbené, stejně jako Anička. Mírný ústup ze slávy zažívá Natálie, která v roce 2002 takřka raketově „vylétla“ na třetí příčku. Loni propadla ale až na místo sedmé, letos je čtvrtá.

Naomi se dere na Jindřišku! Za dlouhodobě tradiční české ženské jméno lze pak označit snad jen Kateřinu, která se jako jediná letos vyskytuje v první desítce jak u dcer, tak mezi matkami. Jinak jsou ženská jména mezigeneračně hodně jiná. Docela vtipná je skutečnost, že kdysi tradiční česká Jindřiška má vyrovnanou bilanci s Naomi. ..

Překvapí Kevin? Čeští rodiče se podle zjištění analytiků ČSÚ inspirují filmy i jmény některých star, ale snad s výjimkou Anety to není nijak markantní. Ačkoli třeba za pár let váš potomek, narozený letos v lednu, bude moci zasednout do školní lavice se stejně starým Kevinem, Tinou či Amandou, jejichž rodiče budou ale Češi jako poleno…