Dobrá věc se daří! Zítra v pravé poledne zprovozní v kladenské nemocnici další babybox, v pořadí už dvanáctý. Třináctý pak bude slavnostně uveden do provozu 19. září v Příbrami. Pak bude následovat Ostrava, Opava a Frýdek-Místek…

 

Minulý týden byla média plná zpráv o dalším zachráněném dítěti. V babyboxu v pražském Hloubětíně lékař Libor Novák našel asi měsíc starou holčičku. Podle otce projektu babyboxů Ludvíka Hesse je doktor Novák pověstný „nalézáním“ dětí.

 

„Klárka, jak jsem ji pojmenoval, je jeho páté děťátko. Doktor si liboval, že byla úplně v pořádku, zdravá a oblečená, čistá a nakrmená,“ řekl pro Ženu-in Hess. „Proč Klárka? Je to jméno jen pracovní, aby se mi děti nepletly,“ dodal. Sestřičky v nemocnici ale holčičce začaly říkat Adélka. U holčičky nebyl žádný dopis, takže je pravděpodobné, že do týdne bude v nové rodině. A ta rozhodne i o jménu.

 

Občanského sdružení babybox pro odložené děti už v Česku instalovalo jedenáct babyboxů. Šanci na život tak dostalo už čtrnáct dětí. Schránky se setkávají se stále větší podporou.

 

Spor o jejich smysl se rozhořel ale například v Ostravě. Ředitel zdejšího kojeneckého ústavu Zdeněk Novotný se totiž domnívá, že prostřednictvím nich společnost podporuje nezodpovědnost lidí a morální degradaci rodiny. „Raději do boxu než do popelnice,“ oponoval mu ostravský zastupitel, lékař Petr Guziana.

 

Se kterou stranou sporu o babyboxy souhlasíte?

Reklama