stitna-zlaza-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Jód je extrémně důležité především pro těhotné a kojící ženy, které značnou část této látky předávají svému dítěti. Jestli vaše štítná žláza funguje správně, zjistíte z krevního testu. Zdravá štítná žláza produkuje přesně tolik hormonů, kolik tělo pro své fungování potřebuje. Z různých důvodů se ale může stát, že dojde k poruše její funkce a hormonů začne vytvářet málo, nebo naopak příliš mnoho, což může mít neblahý vliv na kvalitu života.

Porucha štítné žlázy může zapříčinit problém s otěhotněním
Když štítná žláza produkuje hormonů málo, hovoříme o hypotyreóze. Ta může být vrozená, ale i získaná, a to právě například z důvodu nedostatku jódu v organismu. „Mezi nejčastější příznaky hypotyreózy patří celková únava, spavost a zimomřivost, suchá kůže, vypadávání vlasů, zpomalená či nepravidelná srdeční činnost a poruchy menstruačního cyklu. Nemoc může být také příčinou problémů s otěhotněním,“ vysvětluje MUDr. Andrea Kačenková z laboratoře SYNLAB.

O nadměrné funkci štítné žlázy, tedy hypertyreóze, hovoříme v případě, že hormonů vytváří příliš mnoho. Tato porucha vzniká například jako důsledek poškození štítné žlázy autoimunitním procesem. Některé z jejich příznaků mohou být podrážděnost, úzkost, nadměrné pocení, třes rukou, zrychlená srdeční činnost a poruchy menstruačního cyklu. Hypertyreóza může vést také k úbytku kostní hmoty a následné osteoporóze.

U obou typů onemocnění štítné žlázy platí, že pokud jsou neléčené nebo nejsou odhalené včas, může se na těle jako další z příznaků objevit také takzvaná struma, tedy viditelně zvětšená štítná žláza. Ta někdy způsobuje útlak dýchacích cest a jícnu, a člověk tak může špatně polykat nebo obtížně dýchat.

Základem je dostatek jódu
Pro svou správnou funkci a tvorbu adekvátního množství hormonů potřebuje štítná žláza jód. „Hlavní prevencí onemocnění štítné žlázy je dodržování dostatečného denního příjmu jódu ze stravy. V tom mají nespornou výhodu přímořské národy, hlavními zdroji jódu jsou totiž mořské ryby a plody. Obsažen je ale i v některých druzích zeleniny. Optimální denní příjem jódu pro udržení správné funkce štítné žlázy by měl u dospělého člověka činit kolem 150 mikrogramů,“ říká MUDr. Kačenková. Jód ve větším množství obsahuje i minerální voda nebo sůl, do které je v České republice tato látka přidávána.

Těhotné ženy potřebují vyšší denní dávky
K poruchám štítné žlázy jsou obecně náchylnější ženy, u kterých je riziko až osmkrát větší než u mužů. To je dáno větší hormonální zátěží v jejich životě. Obzvlášť v období těhotenství a menopauzy, kdy se hladina hormonů v těle rychle mění, může být jejich štítná žláza velmi vyčerpaná. Doporučený denní příjem jódu se tak v období těhotenství a kojení zvyšuje, a to cca o 100 mikrogramů, tedy celkem na 250 mikrogramů.

Potížím se štítnou žlázou můžete předejít krevním testem
Hladinu jódu v krvi nelze na základě diagnostických testů bezpečně sledovat. Jedinou jistotu, že vaše štítná žláza funguje správně, vám dá krevní test, který je ideální absolvovat alespoň jednou za rok.

Pokud na sobě zaznamenáváte některý z uvedených příznaků, vyšetření neodkládejte. Poruchy štítné žlázy nechávají lidé pro její nespecifické a mnohdy mírné příznaky často bez povšimnutí. Jako u řady jiných onemocnění, ale i zde platí, že čím dříve se na ně přijde, tím lépe jsou léčitelné a jejich následky mírnější.

Zdroj: Laboratoř SYNLAB, MUDr. Andrea Kačenková, Prof. Michal Kršek - rozhovor
 

Reklama