Rakovina prsu postihne každý rok více než 5 500 žen v naší republice, což je každá osmá až devátá z nás. Je to poměrně velké číslo. Naštěstí jsou ale dnešní lékařské možnosti a také prevence na takové úrovni, že se velká část pacientek s rakovinou prsu vyléčí.

Tématu rakovina prsu se nyní budeme věnovat intenzivně. V rubrice Zdraví chystáme seriál článků. A dnes začneme dvěma příběhy, které se rakoviny prsu týkají.

breast

Příběh první: Anna

Mojí mamince bylo 62 let, když ji začalo bolet prso. Žádnou bulku si na něm ale nenahmatala, takže vůbec netušila, co to znamená. Samozřejmě šla k doktorovi, který ji poslal na mamograf, kde se potvrdilo, že se jedná o zhoubný nádor. Po dalších vyšetřeních mamince nedoporučili hned operaci, ale hormonální léčbu. Když pak po ní šla na kontrolní vyšetření, lékaři zjistili, že v prsu stále zůstala malá ložiska, kde se nacházejí zárodky možného bujení. Takže nakonec jí celé prso museli vzít. O rekonstrukci prsu neuvažovala, nosila speciální podprsenku, aby to nebylo vidět.

Do té doby byla maminka zdravá, měla „jen“ vysoký tlak a křečové žíly. Teď už bohužel není mezi živými, zemřela asi tři roky po operaci, ale to s tím nijak nesouviselo. Ptala jsem se lékařů, jestli patřím do rizikové skupiny, když měla matka rakovinu prsu, ale řekli mi, že ne, že ojedinělý výskyt v rodině riziko neznamená. Stejně se ale hlídám a letos půjdu poprvé také na mamograf.

Příběh druhý: Dana

Ve 33 letech jsem si našla bulku v prsu, měla jsem tehdy tříletá dvojčata. Samozřejmě mě to vyděsilo... Doktorka mě poslala na mamograf, udělali mi i kontrolní ultrazvuk, ale naštěstí to byla cysta, takže nic zhoubného. Teď chodím každý rok na mamograf i na ultrazvuk, dbám na to a hlídám se. Mám velký strach. V ordinaci občas potkávám i hodně mladé holky...

Více od Dany si můžete přečíst tady:

Milé dámy, obracíme se také na vás s prosbou o vaše příběhy, pokud jste se s touto zákeřnou nemocí setkaly, buď osobně, nebo onemocněla nějaká vaše blízká osoba, abyste nám o tom napsaly. Za vaše příběhy vás rádi odměníme. Budeme rádi, když se do tohoto tématu aktivně zapojíte i vy se svými zkušenostmi.

Důležité odkazy:

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

Pro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Čtěte také:

Reklama