•  Jedna čtvrť: Letná

Nakladatelství Yinachi a kolektiv autorů přicházejí s knižním experimentem o pražské Letné, jehož cílem není představit letenské celebrity, ale lidi, kteří tvoří skutečnou Letnou jako provázanou síť osobních vztahů. Letná. To nejsou jenom domy, ulice a parky, ale především lidé, kteří určují atmosféru a ráz sousedství. Kdo ti lidé jsou a jaké mezi sebou mají vztahy, u kterých z nich se sbíhají propletené nitky sociálních vazeb a mezilidských kontaktů, kdo jsou ti „propojovatelé“, kteří společně pomáhají držet komunitu pohromadě. Kniha Jedna čtvrť: Letná objevuje jedince, kteří tuto důležitou společenskou funkci plní v jednom z nejpopulárnějších pražských distriktů.

Kniha záběrem a významem dalece přesahuje hranice jedné pražské čtvrti. Má totiž potenciál oslovit nejen obyvatele Letné či Prahy, ale i širokou veřejnost se zájmem o kvalitu občanské společnosti v celé České republice stejně jako odborníky z oblasti společenských věd. Autoři by rádi na Letnou navázali v dalších pražských čtvrtích a městech v České Republice, ale i mimo ni.

  •  Ten den – 17. listopad 1989

Kabát, který zažil Pražské povstání i sametovou revoluci. Transparent s heslem „Nenásilí“ stojící v první řadě před policejním kordonem. Setkání s příslušníkem červených baretů připomínající scénu z filmového Predátora. Sedmnáctý listopad 1989 je plný příběhů, které stálo za to odvyprávět. Od léta 2018 sbírali autoři knihy svědectví přímých účastníků, kteří se ten den vydali na Albertov a Národní třídu. Vyzpovídali jich více než dvě stě: tehdejší studenty, žáky i pracující, osobnosti, ale především i ty, kteří o svých zážitcích ještě nikde nemluvili. Svěřili jim své vzpomínky, pocity, příběhy i útržky zdánlivě nepodstatných situací. Autoři získali fotografie, protokoly o zadržení, dopisy rodinám, ale i boty, které během průvodu pokapal vosk z hořící svíčky, foťák rozbitý příslušníky policie nebo třeba rukavice tehdy devítileté demonstrantky.

Ze všech těchto příběhů vznikl jeden velký – příběh sedmnáctého listopadu. Příběh začínající běžným ránem v socialistickém Československu a končící prvními hodinami po půlnoci, kdy se účastníci původně povolené demonstrace vzpamatovávali z brutálního zásahu policie a vše se zdálo ztracené…

Reklama