Jmenuje se Argo, je to rotwajler a léčí lidi. Takhle nějak v kostce by se dal shrnout příběh psa s velkým „P“. Argo je důkazem toho, že „to nebezpečné plemeno“ umí být i vlídné a milé. Přečtěte si, jak asi vnímá canisterapii pes...

Argo

„Jsem Argo a mám tě rád!“ přivítal mě s klidným psím úsměvem Argo, jehož koníčkem je léčit lidi. A pak mně trochu oslintal ruku, když jsem mu dával kamarádský piškot - tohle mi ale nevadí, mám zvířata rád.

S Argovou paničkou Janou Královou jsem se domlouval na reportáži o canisterapii. Věděl jsem, že nechci psát, co canisterapie znamená a jak funguje, protože o tom bylo na stránkách Ženy-in.cz už napsáno dost a dost (viz odkazy pod tímto článkem). Zaujalo mě ale, že Argo je rotwajler, tedy plemeno, které má mezi lidmi pověst psa-zabijáka. Argo je důkazem toho, že tomu tak není. A tak jsem se rozhodl pojmout reportáž trochu netradičně - z psího pohledu...

Jak to vidí psí terapeut Argo?

Argo

Haf! Jsem Argo, je mi pět let a mám vás, lidi, rád! Canisterapii dělám už půl roku. Od loňského října. Jo, začal jsem s tím trochu pozdě, ale o to víc mě to baví. Panička nejdřív chtěla, abych dělal závodní kynologii - jenže to není nic pro moje klouby... br... a je to velká makačka, což mě taky moc nebaví, já mám rád svůj klídek a pohodu. Nakonec jsem paničku přesvědčil, že závodit se jako teda nebude - stačilo párkrát zvednout líně hlavu z pelechu s nechápavým výrazem a bylo to.

Argo

Jo, cnisterapie je fajn. Nic speciálního k tomu nepotřebuju. Musím mít rád lidi a ostatní zvířata (kromě lidí třeba kočky, morčata, myši...) a nesmím nikam spěchat - to mi moc vyhovuje, jo, jo... klídek, pohodička, mazlení. A ta uniforma - to je paráda! Dostal jsem teď novou, žlutou! Udělal jsem totiž už druhé zkoušky. Předtím jsem měl modrou od organizace HELPPES a žlutá je zase od Pomocných tlapek. Teda myslím, že mi víc sekne ta žlutá. A je moc dobře, že ty uniformy mám, jednak jsou chlapi v mundůru sexy - říkala mi to nedávno Ťapina - no a taky díky ní můžu do domova důchodců. Tam chodím rád.

Argo

Ptáte se, jak ta zkouška vypadala? Není to nic těžkého. Zkouší tam, jestli mi nevadí braní jídla z misky, sahání do tlamy, kontakt s cizími a handicapovanými lidmi, nošení jim aportku a tak... jako proč by mi to mělo vadit, když za to dostanu piškot, že jo? A s lidmi, s těmi já si rozumím, všechno jsem si vyzkoušel na svém kámošovi Martínku Knápkovi. Někdy vážně nevím, jestli je ten kluk fakt člověk, je s ním totiž děsná psina. Honíme se, vláčí mě za obojek, hladí mě, mazlí se se mnou a tulí - prostě jako každé štěně.

Argo

Ale teď trochu vážně. Já vím, že těm nemocným lidem pomáhám, to zase jo. Však je to jasný, když z nich vysávám všelijaká svinstva. To na nich hned poznáte, jak pookřejí, když jsem s nimi a dám jim třeba hlavu do klína. Jedna stará pani prý mou zásluhou zase začala jíst. Ale když má někdo v sobě toho svinstva moc, tak to se taky raději držím dál, jsem s tím člověkem jen chvilku a pak kývnu na paničku, že už si s ním povídat nechci - však by mi to mohlo ublížit. Panička mě naštěstí nenutí. I tak jsem po terapii pěkně unavený. Nejde to dělat dlouho, tak maximálně hodinku, a to pak celé dopoledne prospím... ale potom je mi zase fajn.

Argo

A vodička - ta mi pomáhá! Ve vodě je spousta energie a odplavuje moc starostí - vždycky při terapii hodně piju, abych to ze sebe dostal.

Panička také umí všelijaké kejkle: Říká tomu „řád canisterapie“ a díky nim ví, jak si mám s kým hrát, jak se mám ke komu tulit a kde koho olizovat, aby mu to pomáhalo, prohřívalo svaly a masírovalo tělo. Hotová věda... Vůbec tomu nerozumím, ale přiznávám, jsem trochu pohodlný, tak mě to dost baví, protože většina těch kejklí se dělá na dece a já u toho můžu spokojeně ležet. Je to prima, a hlavně že za to dostanu ten piškot.

Jo a říkal jsem už, že si rád hraju s Martínkem na babu... asi jo. Tak haf! Teda ahoj!

Argo

CANISTERAPIE V KOSTCE

Může ji dělat pes ve věku od 15 měsíců, horní věková hranice není omezena.

Pes musí být absolutně klidný a neagresivní.

Canisterapii provádí tým (pán a pes), v Česku jsou dvě organizace, které cansterapeutcké týmy sdružují a zkouší: Pomocné tlapky (www.pomocnetlapky.cz) a HELPPES (www.helppes.cz) - ty vám pomohou najít canisterapeutický tým ve vašem okolí.

Týmy...

  • ... pomáhají osamělým lidem (psychická podpora).
  • ... chodí do školek k dětem.
  • ... chodí k fyzicky handicapovaným (prohřívání svalů a masáže).
  • ... chodí k autistům a mentálně postiženým dětem.

Kolik to stojí?

Canisterapie není věc, na které by se vydělávalo. Cena je vždy na majiteli psa - většinou to bývá doprava na místo. Například Argo a Jana dělají canisterapii dobrovolně a rádi, za celou dobu nedostal a ani nechtěli ani korunu.

 

Kam dál?

Reklama