Místo aby si užívala nové lásky s Radimem (45), čelí nepříjemným situacím s nevlastní dcerou. Ta dává prostřednictvím nejrůznějších naschválů Mirce jasně najevo svou nepřízeň. Všechny pokusy o smíření zatím vzaly za své.
5cc2c79800670obrazek.png
„Já nejsem důvodem Radimova rozvodu. Seznámili jsme se až potom, co od manželky odešel. Už dlouho jim to neklapalo. Nějakou dobu už se jenom hádali, a proto se oba shodli, že bude nejlepší jít od sebe,“ uvádí Mirka své vyprávění do kontextu.

Minové pole

Z manželství má Radek třináctiletou dceru Elišku. Ta byla po rozvodu svěřena do péče matce. Rodiče totiž nechtěli, aby se pořád stěhovala z místa na místo. Radim ji vídá většinou po škole a o víkendech. Jenže víkendy chce trávit i se svou novou přítelkyní Mirkou. A to Eliška těžce nese.
 
„Chápu, že je Eliška v těžké pozici. Rozpadla se jí rodina, na kterou spoléhala. Od začátku jsem se k ní snažila přistupovat citlivě. Být milá, ale nevnucovat se. Rozhodně jí nechci suplovat matku, ta je jen jedna. Byla bych ráda, kdyby se z nás staly kamarádky, ale zatím tomu nic nenasvědčuje. Spíš naopak,“ poznamenává Mirka sklesle.
 
Už od seznámení je vztah macechy a nevlastní dcery plný napětí. Když Eliška Mirku viděla poprvé, s prásknutím dveří se zavřela v pokoji, který má v otcově bytě. Nechá-li se přemluvit ke společnému výletu, demonstrativně drží otce za ruku a Mirku k němu skoro nepustí. Všechny Mirčiny návrhy smete ze stolu puberťáckým „to je blbost, to se mi nechce, to dělat nebudu“ apod.

Naschvály i simulace

Radimovy snahy situaci zlepšit jsou podle Mirky marné: „Několikrát se jí snažil domluvit, ale když o tom začne, Eliška přepne do vydíracího módu. Vykřikuje na něj, že jestli jí bude diktovat, jak se má chovat, přestane k němu jezdit. A proti tomu se jen těžko argumentuje.“
 
Nepříjemná situace má i další aspekty. Při večerním sledování filmu si Eliška schválně sedá mezi otce a macechu. Protahuje večerku, aby spolu nemohli zůstat sami, vymýšlí si žaludeční problémy, aby jí patřila otcova pozornost.
 
„Podezřívám ji, že mi dokonce tajně přesolila jídlo, které jsem nechala chvíli na sporáku bez dozoru. Chtěla jsem se vytáhnout skvělou večeří a akorát jsem se ztrapnila. Ale obviňovat Elišku, která by to stejně popřela, jsem si netroufla,“ líčí Mirka.
 
Bez drobných i větších bojůvek se neobejde téměř žádná Eliščina návštěva. Mirka i Radim už jsou z toho zoufalí.

Co na to psycholožka?

„Jestli chce otec pro svoji dceru něco udělat, nesmí na ni tlačit a měl by jí dát možnost, aby o setkání s macechou rozhodovala sama. Žádný vztah se nedá vynutit. Dívka je navíc v období rané adolescence, kdy je přirozené, že se mladí lidé vůči něčemu vymezují. Jediná rada je netlačit, nenutit a nechat dívce volný prostor. Nebo si jako dospělí dokážeme představit, že nás bude někdo nutit do vřelého spontánního vztahu s někým, kdo je nám nesympatický a o kom si třeba ještě myslíme, že nám uškodil?“ radí dětská psycholožka RNDr. Hana Ptáčková, Ph.D., z Institut psychologie s.r.o.

Čtěte také:

Reklama