Kniha dvou britských novinářů, popisující příběh „dívky ze sklepa“, vyšla v nakladatelství Práh minulý čtvrtek – souběžně se světovou premiérou v Anglii. Po vydavatelské stránce šlo o husarský kousek; překladatelka měla na převedení téměř dvousetstránkového textu pouhé dva týdny. Dívka ze sklepa se objeví i v dalších zemích, 7. prosince například v Nizozemsku. Na německou verzi si však budou muset čtenáři v Německu a Rakousku počkat déle - nedobrovolná hlavní hrdinka příběhu totiž bojuje proti jeho zveřejnění. Právníci Nataschi Kampuschové hrozí autorům žalobou, jelikož nepožádali dívku o svolení.

Už předem je ale jasné, že děvče nemá proti síle trhu sebemenší šanci. Jistě, je to případ století. Trhák. Koho by nezajímalo, jak to s Nataschou bylo doopravdy? Jak se asi cítila? A jaká temná tajemství se skrývají v její rodině? Nutil ji milenec její matky k pózování na erotických fotografiích? Nebo ji dokonce zneužíval? Nebyl pro ni únos nakonec spíš vysvobozením??

Vedle takového vzrůša bledne i ten nejhustší bulvár, a dokonce ani informace o těhotenském testu Lucie Bílé či o novém úlovku Kateřiny Brožové nemají šanci. Ani v tomhle případě ovšem moc nezáleží na tom, co je pravda a co fabulace šikovných zlatokopů... é, tedy vlastně kolegů novinářů.

Natascha Kampusch se stala veřejným majetkem, narozdíl od Lucky Bílé nebo Kateřiny Brožové ovšem nedobrovolně. Ani se člověku moc nechce myslet na to, co ta osmnáctiletá holka bude dělat dál. Zažije někdy, jaké to je, jít jen tak normálně s partou do kina? Dělat si řidičák, bát se maturity, jít s někým na rande? Najdou se hlasy, které tvrdí, že si Natascha udělala ze svého osudu výhodný byznys. No a co? Tak za prvé, v její hlavě to určitě všechno nevzniklo. Rafinovaný plán, jak se stát mediální hvězdou, jak zpeněžit každou větu rozhovoru... že by nám ve sklepě vyrostla taková šikovná podnikatelka? A i kdyby - vyměnili byste si to s ní? Dali byste osm let života za – třeba – milion dolarů? Vážení přátelé, já tedy ne.

A proto nepůjdu a nekoupím si knížku Allana Halla a Michaela Leidiga, i když stojí pouhé dvě stovky. Ani si ji nepůjčím. Tyhle pány prostě podporovat nebudu. A budu doufat, že se nad Nataschou brzy potichoučku zavře (mediální) voda.

Reklama