Alenina silná touha po dítěti přišla už ve 22 letech. Tehdy měla tříletý vztah a doufala, že brzy se o miminko začnou s přítelem snažit. Ten se ale na roli otce necítil a vzal raději do zaječích. Následujících dvanáct let se Alena snažila najít ideálního muže, se kterým by založila rodinu. Měla sepsané body, které budoucí otec musel splňovat. Když současný partner nevyhovoval, Alena ho ihned poslala k šípku. Nechtěla mrhat drahocenným časem. Poslední rok ovšem biologické hodiny tikaly zvláště intenzivně. Alena nepřemýšlela nad ničím jiným, než jak si pořídit dítě, jenže ideální partner stále v nedohlednu. Tak se rozhodla, že o pomoc požádá svého nejlepšího kamaráda.

5b224174517b6obrazek.png
S Milanem se znají již od základní školy. Nikdy mezi nimi nic nebylo. Vždy si ale pomáhali, stáli při sobě i v těžkých životních situacích. Alena si bez Milana neodkázala představit život. Zároveň o něm ale nepřemýšlela, jako nad partnerem a už vůbec ne nad otcem svých dětí. Jednoho dne se na něj podívala jinak než na přítele, zjistila, že on všechna kritéria budoucího otce splňuje. V hlavě se jí zrodil plán, bez většího promýšlení ho Milanovi sdělila. Na rovinu mu řekla, jestli by jí neudělal miminko. On moc dobře věděl, jak po potomkovi prahne, že nemůže najít toho pravého, ač chtěl kamarádce pomoci, zprvu váhal. Pak kývl. Nyní má Alena s Milanem desetiměsíčního chlapečka. Ovšem pár netvoří.

„Musím říct, že když jsme pracovali na miminku, bylo to zvláštní. Přeci jen je Milan pro mě něco jako brácha. Po pár měsících se podařilo a já otěhotněla. Domluvili jsme se, že nebude uveden v rodném listě, nic po něm totiž nechci. Po celých devět měsíců se o mě vzorně staral. Byl i u porodu. Momentálně si Milan našel přítelkyni, která je skvělá. Situaci jsme jí vysvětlili a ona s tím nemá problém. Malého hlídají, když potřebuju, chodíme občas společně na procházky atd. Není mezi námi žádná rivalita. Musím říct, že mít dítě s nejlepší kamarádem bylo to nejlepší, co jsem mohla udělat. On je ten nejlepší otec, které moje dítě mohlo mít. Snad to vše zůstane tak, jak je to nyní. Nedovedu si představit, jak bych situaci řešila, kdyby si Milan začal syna víc nárokovat. “

Má Milan nějaké právo na vlastní dítě, když není uveden jako otec? Na tuto otázku nám odpověděl Aleš Hodina,
místopředseda Unie otců, www.unie-otcu.cz

Otec, který není zapsán v rodném listě, se může domáhat určení otcovství soudní cestou (podle § 783 občanského zákoníku). Do doby, než bude otcovství soudem určeno, bohužel nemůže uplatňovat svá rodičovská práva. Má ale možnost se domáhat toho, aby měl aspoň nějaký pravidelný kontakt (tzv. styk) s dítětem. Lze se v tomto opřít o nález Ústavního soudu sp. zn. II. ÚS 4160/12.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit