lázeňské oplatky

lázeňské oplatkyPodle legendy stál za vznikem lázeňských oplatek jeden šikovný kuchař z premonstrátského kláštera v Teplé. Když jednou dostal za úkol připravit pro hosty zákusek, napadlo ho využít oplatečnic (kleští) na pečení hostií. Jednoduché těsto z vody a mouky vylepšil přidáním cukru a mléka a mezi upečené oplatky nasypal lahodnou směs oříšků, cukru, skořice a dalšiho jemného koření. Oplatky potom spekl dohromady. Dezert měl úspěch a recept se tak brzy dostal za brány kláštera.

 

V roce 1856 začal kulaté oplatky vyrábět ve velkém jako první cukrář Karel Reitenberger, synovec tepelského opata a zakladatele Mariánských Lázní.

 

Na začátku 20. století v Mariánských Lázních působilo již několik pekařů tradičních oplatek, mezi které patřil i věhlasný cukrářský rod Wittmayerů. Recepty se předávaly z generace na generaci a tradice pečení pravých mariánskolázeňských oplatek se tak zachovala dodnes.

lázeňské oplatky

lázeňské oplatkyNa křupavých lázeňských oplatkách si zde pochutnávali i takoví světoví velikáni jako třeba anglický král Edward VII., věhlasní skladatelé Johann Strauss a Fryderik Chopin či slavní spisovatelé Jan Neruda, Mark Twain nebo básník Johann Wolfgang Goethe.

 

Tradiční lázeňské oplatky pod názvem Kolonáda patří díky své kvalitě k nejvyhledávanějším. Tajemství úspěchu tkví v originální receptuře a přísně dodržené technologii výroby, která vyžaduje potřebnou péči a čas. Pečicí formy jsou vyrobeny z bronzu, pláty kulatých oplatek zrají při určité teplotě a vlhkosti vzduchu až 4 týdny a před spékaním se oříšková směs sype i dnes ručně.lázeňské oplatky

Výrobna sladké lázeňské pochoutky pod značkou Kolonáda funguje v Mariánských Lázních dodnes v budově bývalé kavárny Victoria a kromě kulatých oplatek nabízí i lázeňské trojhránky v několika tradičních příchutích.

lázeňské oplatky

Vychutnejte si teplou křupavou oplatku Kolonáda, slavnou lázeňskou specialitu s nezaměnitelnou chutí a vůní, se šálkem lahodné kávy v kavárně Kolonáda Café&Shop v Mariánských Lázních na Hlavní ul. či v Praze na Malé Straně v Cihelné ulici. Nebo si vyberte ze široké nabídky dalších tradičních výrobků Kolonáda a udělejte radost nejen sobě, ale i svým blízkým a přátelům, a potěšte je nejen svojí návštěvou, ale i oplatkami Kolonáda.

lázeňské oplatky

Reklama