Krásný, skoro až pohádkový příběh věnovaný vzpomínce na svou tetičku a strýčka, bydlících ve Velkých Karlovicích, v malé dřevěné chaloupce na lesní polosamotě, poslala čtenářka s nickem Boženečka. Připojila i fotografii.

Hezký slunečný pondělní den.

Děkuji za krásné a milé téma,díky kterému jsem si zase po dlouhé době vzpomněla na své dětství (což už je taky nějaký ten pátek),a právě na mou tetičku a strýčka,u nichž jsem jako malá holka trávila skoro každý víkend,skoro celé prázdniny a každou volnou chvilku.Měla jsem je moc a moc ráda a oni zase mě. Vlastních dětí jim,bohužel,nebylo dopřáno,i když by to byli zcela určitě ti nejhodnější a nejlepší rodiče.

Bydleli ve Velkých Karlovicích v malé dřevěné chaloupce na lesní polosamotě. Teta Liduška se starala o domácnost a veškeré zvířectvo-a že ho bylo požehnaně!Slepice,králíci,krávy,ovce,koza,kočky Ťapka a Tlapka a pes Juráš. Strýček Ladík měl řezbářskou dílnu. Dodnes si vybyvuji tu krásnou a nasládlou vůni dřeva a ostrý pach mořidel a laků. Strýček měl zlaté ručičky a z neforemných dřevěných prken a klád dokázal vykouzlit nádherné věci. Pomocí pilky,rádel,šperháků a dlátek se mu kusy obyčejného dřeva měnily v krásné nádoby,židle,hodiny,kolébky,poličky,stolky,skříně i hračky. Dokázala jsem ho pozorovat při práci celé dlouhé hodiny.

Vždycky večer.po práci,teta Liduška zatopila v kamenné peci,upekla makové buchty,uvařila voňavý bylinkový čaj a já vždycky žadonila(asi po stopadesáté),jaké to tenkrát bylo,když byli ještě děti,jak se seznámili.... A tetička i strýček trpělivě (taky už po stopadesáté) a ochotně vypravovali.

Měla jsem je oba moc ráda,byli to hodní a milí lidé. Už to bude 36 let,co odešli,ale v mém srdíčku žijí a budou žít napořád.

Posílám vám fotku dřevěného rámečku na obraz,který pro mě s láskou vyřezal můj šikovný strýček Ladík.

Se srdečným pozdravem Boženečka.

obraz

pozn. text nebyl redakčně upraven

___________

Boženečko, děkuji, že jste se s námi podělila o krásnou vzpomínku na vašeho strýčka a tetičku. Čte se to jako pohádka...

Saša

Téma dne 23. května - tety a strejdové, jezdí vaše děti k tetě na prázdniny?

Tety a strejdové zaujímají v rodinné hierarchii významné místo, třeba jako babičky a dědečkové. „Jedu k tetě (strejdovi) na prázdniny,“ je pro naše děti natolik samozřejmé, jako kdyby řekly: „Jdu do školy“. Pokud tedy sourozenecké vazby s jejich rodiči fungují.

  • Také jste jako malé jezdívaly „k tetě“ na prázdniny? A posíláte dnes i vy své děti k tetě na prázdniny? A nebo třeba jen na víkendy, na hlídání?
  • Jaký mají vaše děti vztah ke svým tetám a strejdům, tedy k sourozencům vašim či vašeho manžela?
  • A jaký máte vztah ke svým neteřinkám a synovcům vy sami?
  • Navštěvujete se?
  • Svěří se vám třeba neteř s tím, co by nesvěřila ani své mamince?
  • Vychází váš synovec se svým strejdou lépe než s vlastním tátou?

Otázek na toto téma se dá položit desítky, různě je naformulovat. Tak jako jsou různě naformulovatelné i rodinné vztahy mezi sourozenci a dětmi jejich dětí.

Těším se na příspěvky k tomuto rodinnému tématu, pište na redakční e-mail redakce@zena-in.cz

Ten nejhezčí odměníme opalovacím olejem Garnier - může se hodit, až vaše děti pojedou „k tetě na prázdniny“, a také vlasovým balzámem Gliss Kur - ten se může hodit pro tetu i pro vás. :)

darek