Myslím, že mi dáte za pravdu, že není slavnějšího a obdivovanějšího obrazu než tajemná Leonardova Mona Lisa. Určitě jste tento poměrně malý obrázek mnozí spatřili na vlastní oči při návštěvě pařížského Louvru. Ano, je úžasný, má neskutečné kouzlo a je prakticky v neustálém obležení turistů. Není divu, že se Mona Lisa stala téměř ikonou středověkého výtvarného umění. Neméně populární je ale i další nevelký Leonardův obraz – Dáma s hranostajem…

Kupodivu se nenachází v Louvru, ani v jiné galerii světového formátu, nýbrž je v majetku malého, dříve soukromého Musea Czartoryski v nedalekém polském Krakově. Založila ho polská aristokratka a sběratelka umění Izabela Czartoryska, mimochodem velmi zajímavá a pro nás neznámá žena. I ta by si zasloužila naši pozornost. I když muzeum v současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí, je toto úchvatné dílo přesto v Krakově k vidění - ve speciálně upravených prostorách na zámku Wawel.

Wawel

Nádvoří Královského zámku Wawel v Krakově, kde vzniklo malé provizorní muzeum pro Dámu s hranostajem. Počet diváků v místnosti, kde je obraz vystaven, je omezen na dvacet osob

Vždyť by to byl hřích ukrývat ho v depozitáři, když za ním ročně putují statisíce návštěvníků z celého světa! Minulý týden jsme strávili cestováním po polských památkách a vidět tento obraz byl i jedním z našich cílů.

Obraz sice není ani datován, ani signován, přesto je připisován geniálnímu malíři, i když se v minulosti objevily pochybnosti o jeho autorství. A kdo je ona půvabná mladá dáma držící v ruce malé zvířátko? Je to jistá Cecilia Gallerani, milenka milánského vévody Lodovika Sforzy, který byl dlouhá léta Leonardovým zaměstnavatelem.

CeciliaDáma s hranostajem vznikla údajně mezi lety 1488-1490

Cecilia (1473 -1536) pocházela z bohaté a vlivné milánské rodiny původem ze Sieny. Významné postavení zaujímal dědeček i otec Cecilie. Jenže po jeho smrti se rodina dostala do finančních problémů, a proto chtěla matka dceru co nejdříve výhodně provdat. Z již domluveného sňatku však kvůli nedostačujícímu Ceciliinu věnu nakonec sešlo. Mimořádně krásná, všestranně nadaná a vzdělaná šestnáctiletá dívka, ovládající několik jazyků, si však poradila. Našla si movitého milence. Nebyl jím nikdo menší než nejmocnější muž Milána Lodovico Sforza, přezdívaný Il Moro. Ostatně také zajímavý člověk.

Lodovikovi bylo šestatřicet a měl před svatbou s Beatrice d'Este. Tento sňatek byl domluven o mnoho let dříve, když byla Beatrice ještě malé děvčátko. Do Cecilie se ale Lodovico vášnivě zamiloval, a i když měl milenek nepočítaně, měla prý mezi jeho favoritkami výsadní postavení. Dokonce se traduje, že uvažoval i o sňatku s ní, kdyby byla šlechtického původu. Brzy po seznámení si objednal její portrét u svého dvorního malíře Leonarda da Vinci. Právě tento slavný obraz…

Vztah pokračoval i po Lodovikově sňatku s Beatricí v roce 1491. Dvě děti, které Cecilia porodila v letech 1491 a 1493, Lodovico uznal za vlastní a hrdě se k nim hlásil. Zabezpečil i jejich matku, které věnoval slušný majetek. Miloval ale i svou zákonnou manželku Beatrici, která mu porodila dva syny. Ani na ní nešetřil.

V roce 1492 se Cecilie provdala za Lodovica Carminatiho de Brambilla, nicméně přátelství s bohatým Sforzou pokračovalo i potom. Když v roce 1497 teprve dvaadvacetiletá Beatrice d'Este zemřela po potratu, byla to právě Cecilia, která Lodovika v jeho zármutku nad ztrátou milované ženy utěšovala. Tehdy jí prý věnoval další Leonardův obraz Madonu s dítětem.

Po změně politické situace a nástupu krále Ludvíka XII. na francouzský trůn došlo k vpádu Francouzů do severní Itálie. Po prohrané bitvě v roce 1500 se snažil Lodovico zachránit útěkem. Byl však poznán, zajat a uvězněn na francouzském zámku Loches, odkud už živý nevyšel.

Cecilia, stejně jako Leonardo da Vinci, tak ztratila mocného ochránce. Prchla do Mantovy k Isabelle d'Este, sestře již zemřelé Lodovikovy manželky, kde strávila dva roky. Zabavený majetek v Miláně však získala zpět až o mnoho let později – teprve když se dostal k moci Lodovikův legitimní syn Massimiliano Sforza, na jehož vládě se částečně podílel její a Lodovikův nemanželský syn Cesare.

Cecilia zemřela ve věku 63 let v roce 1536. Přežila všechny muže svého života – milence, manžela, malíře a dokonce i svého syna….

Museum Czartoryski

V tomto paláci rodiny Czartoryski probíhá do roku 2017 rozsáhlá rekonstrukce, aby zde mohl být znovu vystaven Leonardův obraz, který je největším magnetem muzea

Osudy Ceciliina portrétu po její smrti nejsou známy a jsou jen předmětem spekulací. Nová historie obrazu začíná rokem 1798, kdy ho koupil bohatý polský šlechtic a mecenáš umění Adam Jerzy Czartoryski pro svoji matku Izabelu, a tak se obraz ocitl v Polsku.

Louvre

A pro porovnání: Takto to vypadalo v Louvru před pár lety…

V nedávné době byl obraz podroben bedlivému zkoumání a francouzský odborník Pascal Cotte například zjistil, že dílo nevzniklo najednou, ale bylo upravováno. První verze byl prostý portrét Cecilie Gallerani bez zvířete. Později na obraz přibylo šedé zvíře a teprve napotřetí vznikla finální podoba, jak ji známe dnes. Proč k tomu došlo, se už asi nedovíme. Stejně jako už asi nikdo nevysvětlí, proč se obraz jmenuje Dáma s hranostajem, když se podle názorů zoologů jedná spíše o albinistickou fretku…

Foto: Wikipedia a Jiří Lády

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama