plavkyne.jpg
Foto: Toyota

Známá automobilka hledala pro reklamu v rámci Super Bowlu inspirativní postavu se silným příběhem. Tu našla v třináctinásobné zlaté paralympijské medailistce. Její pohnutý osud, těžké postižení i to, jak se s ním vyrovnala, vzbuzuje silné emoce. Podle Jessicy by mohl ukázat cestu lidem s podobným postižením.

Jessica (28) se narodila na Sibiři s fibulární hemimelií, která způsobila, že jí chybí kosti v dolní části nohou. Kvůli obavám o zvládnutí výchovy takto postiženého dítěte ji dala její mladá matka k adopci.

Adoptovali ji Beth a Steven Longovi z amerického Marylandu a děvče se dostalo na druhý konec světa. Spot ukazuje emotivní okamžik, kdy se žadatelka o adopci dozvídá informaci, že dítě, kterému by mohla být náhradní matkou, bude muset podstoupit amputaci obou nohou. V pouhých dvou letech Jessica podstoupila operaci a o několik měsíců později se začala věnovat plavání.

Reklamni-spot-Toyoty-o-plavkyni-Jessice-Long.jpg
Foto: Toyota

V roce 2004, když jí bylo jen 12 let, se jako nejmladší členka americké výpravy zúčastnila Letních paralympijských her v Aténách, kde získala tři zlaté medaile. O čtyři roky později na paralympiádě v Pekingu vybojovala další čtyři zlaté medaile a v Londýně na hrách v roce 2012 získala dokonce pět zlatých medailí.

Dlouhodobá podpora olympioniků i paralympioniků

V Česku je Toyota partnerem Českého olympijského výboru a Českého paralympijského výboru. Do teamu patří v tuto chvíli snowboardcrossařka Eva Samková, skater Max Habanec, plavkyně Bára Seemanová, tenistka Bára Strýcová, rychlostní kanoista Martin Fuksa, beach volejbalistky Bára Hermannová a Markéta Sluková a moderní petibojař David Svoboda a jeho bratr triatlonista Tomáš Svoboda. Rovněž spolupracuje s paralympijskou běžkyní Annou Luxovou, českým para hokejovým týmem a dalšími hendikepovanými sportovci.