A jaké nás čekají v nejbližší době novinky ve službách či produktech? Odpovídá Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky.

AV-FOTO.jpgAndreo, jaké máte vzpomínky na časy, kdy jste o hypotéku žádala Vy sama?

Bude to už patnáct let, vzpomínky tedy budu muset dost oprášit. Rozhodně ale můžu říct, že s láskou na tehdejší procesy rozhodně vzpomínat nemůžu. S manželem jsme byli typičtí žadatelé o hypotéku – malý domeček, kousek za Prahou. To s sebou přinášelo nekonečné obstrukce kvůli každému papíru a potvrzení. Jet na pobočku byla nutnost, někdy dokonce vícekrát denně, když se to sešlo.

Co se za ta léta změnilo nejvýrazněji?

Od základu asi všechno, jde hlavně o lidský a mnohem vřelejší přístup zaměstnanců banky ke klientům. Vlastně teď všem žadatelům to pohodlí docela závidím. Dnes je možné mnoho věcí vyřídit dokonce on-line. Dříve, pokud jste se na jakoukoliv triviálnost chtěli zeptat, nezbývalo nic jiného, než zajet na pobočku nebo absolvovat nekonečné telefonáty na infolinku. To se s internetem změnilo, pokud tedy mám vybrat jednu výraznou věc, je to určitě všeobecně vyšší informovanost klientů a hlavně jednoduchý a rychlý přístup ke všem informacím.

Jak se třeba právě Hypoteční banka snaží žádost o úvěr zjednodušit?

Vytvořili jsme například přehledného průvodce hypotékou, kde se dozvíte, jak postupovat krok za krokem. Je jedno, jestli o hypotéce teprve uvažujete, vybíráte banku, nebo jste už ve schvalovacím procesu – v každém kroku dokážeme poskytnout maximum informací. Kromě poradny nebo slovníčku pojmů úspěšně funguje i „Virtuální pobočka“, kde si žadatel nebo klient může sjednat schůzku s bankéřem z pohodlí svého domova. Vytvořili jsme Hypoteční zónu, unikátní elektronické bankovnictví pro hypotéku, kde mají klienti perfektní přehled o svém úvěru včetně veškerých dokumentů, kde mohou svou hypotéku čerpat nebo požádat o změny smlouvy. Naši klienti si zde mohou dokonce namodelovat svou představu úrokové sazby na další období. Aby klient nemusel osobně na katastr, převedeme za něj Zástavní smlouvu do elektronické podoby a pošleme na katastrální úřad. Dá se říct, že se neustále na celý proces hypotéky snažíme dívat očima lidí a co nejvíce celý proces zkrátit a zjednodušit.

Pokud se bavíme o službách, jako je třeba Hypoteční zóna či Virtuální pobočka, jaké odhadujete trendy do budoucna?

Služby banky směrem ke klientovi se rozhodně budou dále digitalizovat. Kde nebude nutný „další papír“, tam ubude a nahradí ho jednoduché kliknutí. Administrativa nezatěžuje život jen klientovi, banka samotná se stane také flexibilnější a přátelštější.

hypotecni-zona-300x300-1.png

A co se budoucnosti produktů týče?

Ekologie a ekonomičnost staveb, bydlení a žití se stává větším a důležitějším tématem. Na jaře jsme proto přišli se Zelenou hypotéku, která jako jediná na trhu cílí na energeticky šetrné bydlení. Podobné produkty cílené na specifické potřeby jsou podle mě aktuálním trendem.

Zelenou hypotéku jste spustili relativně nedávno. Jaké jsou podmínky pro její získání?

Snažili jsme se na to jít co nejjednodušeji, Zelenou hypotéku proto může využít každý, jehož dům či stavba (tzn. i rekonstrukce) splní určitou energetickou náročnost, u tohoto produktu jsou to ty nejšetrnější třídy A a B. Věříme, že člověk, který si v dnešní době staví dům, energetickou úspornost řeší. Šetří tím nejen přírodu, ale také svoji peněženku. My chceme klienty motivovat k co možná nejúspornějším stavbám, a to i díky finančním zvýhodněním, které v rámci Zelené hypotéky nabízíme. Jako lídr trhu, který má možnost veřejně mluvit k lidem, cítíme velkou zodpovědnost. Kdo jiný než my by měl rozvířit diskuzi a přivést lidi k zamyšlení nad tím, jakým způsobem svůj dům postaví.

Naším dnešním rozhovorem končí poradna Hypoteční banky pro Ženu-in. Překvapil Vás nějaký dotaz, nebo se jednalo o standardní „evergreeny“?

Překvapená jsem nebyla, ale spíš potěšená, že lidé k hypotéce přistupují opravdu velmi zodpovědně. Jsem si vědoma toho, že z hypotéky mají lidé respekt, přeci jenom je to důležité životní rozhodnutí, a  navíc, preferuji názor, že je lepší se stokrát zeptat, než jednou udělat chybu. Proto se i my snažíme nadále konstantně informovat širokou veřejnost o všech možnostech.

hypot.png
 
                                                   
 

Reklama