Značka Pilot má na českém trhu dlouholetou tradici. Nabízí plnicí pera a kuličková pera, popisovače, gelové rollery a řadu dalších psacích potřeb, které jsou zárukou kvality. Na naše otázky, které se týkají výběru psacích potřeb, odpovídala zástupkyně této značky, marketingová manažerka Renata Unger. V oboru psacích a kancelářských potřeb se pohybuje už dlouhých 16 let, přímo pro značku Pilot pracuje více než 8 let.

64ec72099ee8cobrazek.png

Podle čeho by měli rodiče vybírat pera a další psací pomůcky pro děti?

Rodiče prvňáčků by měli určitě počkat na seznam od paní učitelky. Ta má připravený plán, jak s dětmi bude postupovat, co, jak, a s jakými pomůckami je bude učit. U školáků zhruba od třetí třídy záleží více na osobních preferencích dítěte. Nicméně by rodiče měli stále dbát na to, aby kupované psací potřeby disponovaly měkkou, nejlépe ergonomicky tvarovanou úchopovou zónou, dětem po peru neklouzaly prsty a celkově se psací potřeba pohodlně držela. To vše totiž zamezuje rychlé únavě a napětí ruky při psaní. Dalším kritériem pro výběr pera by měla být možnost výměny náplní, neboť i taková maličkost přispívá k ochraně životního prostředí. A pak by nás všechny, pro naši bezpečnost, měl zajímat původ psací potřeby. Tradiční výrobce vydává ke každému produktu výrobní a bezpečnostní list, takže složení produktu a inkoustu je dohledatelné. Složení inkoustu je důležité především, dojde-li k jeho nechtěnému požití.

Na co si dát při výběru pozor?

Upřednostnila bych funkčnost psací potřeby před zábavnou formou, která je při psaní spíše rušivá, a již výše zmíněný původ.

Co když je dítě levák, pokud píše levou rukou, mají to rodiče zohlednit při výběru psacích pomůcek? Jsou na trhu speciální psací potřeby pro leváky?

Především u dětí, které se teprve učí psát, je potřeba toto zohlednit. U starších dětí, pokud je proces psaní již plně automatizován, záleží opět na preferenci. U leváků je potřeba zohlednit i použitou technologii v psací potřebě. Pomaleji schnoucí inkoust si levák snadno rozmaže. Proto spousta leváků upřednostňuje kuličková či gumovací pera, protože jejich stopa rychle schne. A samozřejmostí je opět pohodlné držení pera, tzn. nejlépe ergonomicky tvarovaný úchop.

64ec7278a065cblobid0.png

Pokud jde dítě do první třídy, má mít nějaké speciální pomůcky? Přeci jen se teprve učí psát.

Jak jsem již zmínila, seznam pomůcek, které malý školák bude potřebovat, sestavuje a dodá paní učitelka. Pro učení se psát je optimální využití trojhranného „programu“, se kterým se nejlépe nacvičí tzv. špetkovitý úchop, a tedy správné držení psací potřeby. U dětí, které mají tento nácvik již „v malíku“, je stále dobré dbát na měkkost a tvar úchopové zóny.

Může dítěti pomoci při učení psaní dobré pero a naopak?

Ano, vhodné zvolená psací potřeba může nácvik psaní velmi usnadnit. Naopak pero, které měkkým úchopem nedisponuje, prsty po něm kloužou a ve finále má dítě unavenou ruku, bolavé a otlačené prsty, tak to rozhodně nebude pomůcka vedoucí k oblibě psaní.
Důležitá je i šířka stopy, kterou pero zanechává. Pro nejmenší školáky volíme stopu širší. Dítě nebude na pero tolik tlačit, neboť pro něj bude stopa lépe viditelná.

Velmi oblíbená jsou gumovací pera Pilot FriXion Ball, naše testerky, které je mohly vyzkoušet se svými dětmi, si je moc chválí. Můžete nám představit jejich výhody?

Gumovací pero Pilot FriXion Ball pochází z dílny tradičního japonského výrobce psacích potřeb Pilot. Jedná se o roller na bázi termosenzitivního inkoustu Metamo, kdy jsou molekuly inkoustu chytře naprogramované. Napsaný text tak jednoduše „vygumujete“, resp. třením dodaného tepla se stane inkoust transparentním. Vygumovaný text pak lze tím samým perem jednoduše přepsat. Nepotřebujete již žádný zmizík a další pero k přepsání. Pero se zavírá pomocí víčka, opačný konec pera slouží ke gumování. Pro školáky ale i dospělé je velmi příjemná úchopová zóna, která je navíc tvarovaná a prsty tak nekloužu směrem ke hrotu a nedochází k únavě ruky.

64ec90ef68ca9blobid0.png

Pero je osazeno náplní se širší stopou, která je pro malé školáky velmi důležitá. Pilot nabízí také model s tenčí stopou, který je vhodný pro starší školáky a dospělé (označení 05/ M).

Samozřejmostí je vyměnitelná náplň, která se prodává v sadě po 3 ks nebo v rodinném balení po 6 ks. Dříve byl obal z recyklovaného plastu, ale Pilot postupně přešel na kartonové obaly.

Při výrobě tohoto již ikonického pera je použito minimálně 50 % recyklovaných materiálů. Určitě jste si všimli, že pero je dostupné v mnoha barevných variantách. Barva inkoustu odpovídá barvě těla pera a náhradní náplně jsou k dispozici též ve všech barevných variantách.

64e7394994279blobid0.png

Jaké další pomůcky kromě gumovacích per maminkám ráda doporučíte?

Pilot nabízí široké portfolio gumovacích psacích potřeb od per, rollerů s víčkem nebo se stiskacím mechanismem přes jemné linery a zvýrazňovače v tradičních fluorescenčních nebo jemných pastelových barvách.

Díky mnoha barevným variantám lze gumovací psací potřeby použít ke strukturování textu, podtrhávání nebo při vytváření myšlenkových map, při journalingu atd.

Pilot nabízí i samostatnou gumu pro ještě snadnější gumování. Gumovací roller je k dispozici i pro dospělé. Ať již s plastovým tělem v tmavém designu nebo v luxusní variantě s tělem kovovým. Jako malý dárek, který však udělá velkou radost, nabízí Pilot různé sady.

64e73835d8e1aobrazek.png

Je pro vás při výrobě psacích pomůcek také důležitá udržitelnost? Pokud ano, jakým způsobem?

Rozhodně ano. Pilot dbá na šetření surovinami, vodou a energiemi již více než 20 let. Neustálé snižování jejich spotřeby a maximální využití recyklovaných materiálů včetně neustálé optimalizace výrobních a logistických procesů patří k filozofii značky. Podíl recyklovaných materiálů při výrobě produktů se neustále zvyšuje. A více jak 60 % psacích potřeb z portfolia Pilot disponuje vyměnitelnou náplní.

Na trhu se objevily i konkurenční produkty, proč by si měli rodiče pro své děti vybrat vaše pomůcky? V čem jsou jiné nebo lepší?

Jak jsem zmínila, pohodlí při psaní hraje určitě prim. Pak také pocit při psaní, zda hrot pera při psaní pocitově neškrábe a jak kvalitně lze stopu vygumovat (beze stopy či poškození/odření papíru). Dalším důležitým kritériem je záruka bezpečného složení jak produktu, tak inkoustu. 

Reklama