Už je to tak, že nechceme přijít o všechny vrásky. Ty z lásky nebo od smíchu si rádi necháváme, protože nám sluší. Zato mračivé a smuteční navěky mít nemusíme. Dělají nás starší a protivnější, než díky nim vypadáme. Ale žádná tragédie, jednoduše s nimi zatočíme. Od toho tu byly a jsou slavné botulotoxinové injekce.

wrinkles

Za vznik vrásek může jak jinak než více faktorů. Naše rýhy života jsou dány geneticky, senilní atrofií kůže, presenilní atrofií, která je způsobena chronickými vlivy UV zářeni, gravitací, životním stylem a aktivitou obličejových svalů. Naposled zmiňovaný faktor má na svědomí vznik mimických vrásek, které nejsou nutně projevem stáří, ale mohou se objevit i v mladém věku. V tom případě bývá dobře zabránit jejich dalšímu prohlubování a ideální je v tomto případě oslabit činnosti mimických svalů, případně ji úplně paralyzovat.

A to umí bezpečně přírodní látka botulotoxin, vyráběná ovšem umělou cestou pod různými marketingovými názvy. Tenhle blokátor se úspěchem může pochlubit klasicky u vrásek v obličeji, kde je jeho popularita spojena nejvíce s vráskami mezi obočím, na čele a kolem očí, ale málo už se ví o jeho úrodném působeni na oblast krku a dekoltu. Ejhle, i místa odepisovaná často pro jejich nepřekonatelnou transparentnost se dají omlazovat. Existuje ale i řada nových možností, kde všude využit účinků botulotoxinu. Pomocí něho lze například přizvednout špičku nosu, pozvednout koutky úst a také srovnat jakoukoliv asymetrii v obličeji, a vyhnout se tak chirurgickým invazivním metodám.

Aplikace botulotoxinu

Terapeuticky je využíván botulotoxin typu A, který byl připraven v roce 1979 a v roce 1989 byl schválen FDA jako bezpečný lék. První studie o ovlivnění mimických vrásek v obličeji byly publikovaný v roce 1991. Korekce mimických vrásek botulotoxinovými injekcemi je oblíbená u žen i mužů pro svou jednoduchost, neomezení pracovního nasazení, minimální dobu hojení, pozvolný nastup efektu a minimální riziko vedlejších účinků. Provedení tohoto zákroku je pro pacienta velmi snadné a rizika nežádoucích účinků se minimalizují, pokud aplikaci provádí erudovaný odborník – lékař. Botulotoxin se aplikuje tenkou inzulinovou stříkačkou a jehličkou do mimických svalů v místech vrásek, které chceme vyhladit. Proces vyhlazování vrásek nastupuje až během dvou týdnů a doba trvání účinku je obvykle od čtyř do šesti měsíců. Po opakovaných aplikacích se efekt prodlužuje, protože si naše mimika zvykne na klidnější projevy. Pokud jsou už naše vrásky smíchu pořádně hluboké, nedokáže je ani botulotoxin vyrovnat stoprocentně. To by nakonec ale nemělo byt ani smyslem omlazovacích metod, nechceme-li působit jako vosková figurka. Přece jen zdání přirozenosti je to, oč tu běží.

MUDr. Jitka Chaloupecká
Korektivní dermatolog
Laserové centrum Anděl

www.lcandel.cz

Reklama