Používání počítače, chytrých telefonů, tabletů či jiných moderních technologií se stalo neodmyslitelnou součástí našeho osobního i pracovního života. Čas, který s těmito přístroji strávíme, navíc neustále roste. Časté používání těchto technologií ale může mít negativní dopad na naše oči.

V  souvislosti s četným užíváním počítačů jsou pozorovány obtíže s očima, které si již vysloužily i své označení. Jedná se o tzv. Computer  Vision Syndrome (CVS) - syndrom počítačového vidění, v naší literatuře se často používá i termín „syndrom z opakovaného přetížení“. Podle Národního institutu pro bezpečnost a ochranu zdraví (National Institute of Occupational Safety and Health) se s tímto syndromem potýká až 90 % lidí, kteří tráví u počítače alespoň tři hodiny denně.

oči

„Mezi nejčastější příznaky pacientů s CVS patří podrážděnost očí, postiženého mohou oči výrazně pálit, může mít pocit cizího tělíska v oku, pociťovat zvýšené slzení, či únavu očí. Syndrom se ale může projevovat dokonce i přechodným rozmazaným viděním a často se setkáváme s pocitem suchých očí,“ uvedla MUDr. Magdalena Vokrojová z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Nejpalčivějším problémem je zmíněný pocit suchého oka, často označován jako syndrom suchého oka. Řadí se mezi civilizační choroby a je způsoben narušením slzného filmu. Na vzniku syndromu suchého oka se podílí celá řada faktorů. Patří mezi ně zejména vliv pracovního prostředí (nízká vlhkost vzduchu v klimatizovaném prostředí, zářivky, zakouřené prostředí) a snížená frekvence mrkání při práci s počítačem. Při pohledu na obrazovku monitoru máme totiž tendenci přestat mrkat a upíráme svůj zrak pouze na jeden bod. Frekvence mrkání při práci s počítačem je pouhých 7,6 mrknutí za minutu, ve srovnání s frekvencí mrkání ve stavu uvolnění 22,4 mrknutí za minutu. Pro naše oči je ale mrkání velmi důležité, protože napomáhá k obnově slzného filmu, který oko chrání před vnějšími vlivy.

Větší náchylnost k tomuto onemocnění mají uživatelé kontaktních čoček, nebo lidé s hormonálními poruchami. Svou roli ale hraje také užívání některých léků.

Velmi důležitá je prevence. Je nutné dbát na pitný režim, často větrat, omezit či eliminovat kouření na pracovišti, dodržovat krátké pracovní přestávky s očním cvičením a dostatečně mrkat. Při práci s počítačem může pomoci i jeho správné nastavení. U monitoru je potřeba nastavit jeho výšku tak, aby se uživatel na něj díval shora a ztlumit jeho jas na minimum.

Při přetrvávajících obtížích je potřeba neodkládat návštěvu očního lékaře. „První pomocí v boji s tímto onemocněním jsou oční kapky, tzv. umělé slzy na bázi hyaluronátu sodného (známý jako kyselina hyaluronová). Novinkou jsou například oční kapky OCUTEARS, které jako jediný preparát na trhu obsahují roztok ultra-vysokomolekulární kyseliny hyaluronové. Velmi důležité je vybrat kapky, které neobsahují konzervační látky, které působí nepříznivě a například uživatelům kontaktních čoček mohou značně znepříjemnit jejich nošení,“ doplnila MUDr. Magdalena Vokrojová.

Oční kapky OCUTEARS

Ocutears

Oční kapky OCUTEARS, vyráběné farmaceutickou firmou Santen Oy, jsou určeny na zmírnění problémů se suchým okem. Jako jediný preparát na trhu obsahují 0,15 % roztok ultra-vysokomolekulární kyseliny hyaluronové, která oku poskytuje dostatečnou lubrikaci a zároveň ho chrání před bakteriemi a viry. Viskozita roztoku je velmi blízká slznému filmu, což z něho činí téměř dokonalou náhradu přirozených slz. Oční kapky OCUTEARS navíc neobsahují žádné konzervační látky, a proto jsou vhodné i pro uživatele kontaktních čoček. Více na www.mrkejte.cz.

Reklama