Vánoce se blíží a mnozí z nás se vydávají za nákupy, abychom měli vše připraveno na Vánoce. Stromečků, koulí, ozdob a čokoládových kolekcí je velký výběr a zapomenout bychom neměli ani na elektrické osvětlení, které navodí tu správnou vánoční atmosféru.

Na co dát pozor při nákupu elektrických světýlek?

Je zapotřebí si nechat vánoční osvětlení v obchodě předem přezkoušet a trvat na tomto přezkoušení, i když se prodavačům nebude chtít osvětlení vybalovat z krabice. Je nutné v obchodě zjistit, zdali světýlka opravdu svítí.

Poraďte se s prodavačem, jak světýlka nejlépe instalovat v interiéru a nebo venku, zeptejte se, k jakému využití jsou určena (venkovnímu či vnitřnímu) a doma si samozřejmě pročtěte návod k použití výrobku a vyvarujte se všech možných příčin, které mohou vést k poruše výrobku.

Jedná se o elektrické zařízení, které by nemělo přijít do rukou dětem a nebo do kontaktu s vodou. Je také zapotřebí zkontrolovat, aby výrobek plnil vše, co deklaruje, blikal, měnil případně barvy, aby hrála hudba apod.

Spotřebitelé by měli vědět, že se jedná o velmi křehké zboží, rozbití a nebo porušení 1 žárovky může vést k poruše, kdy výrobek celkově přestane svítit, je nutné se informovat, jestli případně výrobek nabízí náhradní žárovečky a jestli je můžete sami instalovat.
Ze spotřebitelského hlediska by se mělo jednat o zboží, které lze v ČR prodávat, a nemělo by se jednat o nebezpečné a nebo zakázané výrobky. Je lepší k nákupu vybrat zavedený obchod s elektronikou, nenechat se zlákat reklamními a rádoby výhodnými nabídkami, které mohou lákat na dovozové výrobky horší kvality. Nedoporučujeme světýlka kupovat v bazaru s použitým zbožím, kde nemusí být zaručena kvalita výrobku.


Kdy a jak světla reklamovat?

Od vánočního osvětlení nemusíte uchovávat obal, je však dobré uchovat pokladní blok o koupi výrobku a v případě poruchy výrobek reklamovat. Záruční lhůta na výrobek je ze zákona 2 roky, a to i u výrobků zakoupených na tržnicích. I tam je však zapotřebí si vyžádat pokladní bloček a nechat si zboží prodavačem přezkoušet. Při nákupu světýlek přes internet, katalog a nebo teleshopping můžete výrobek do 14 dnů vrátit bez udání důvodu zpět prodejci.

Reklama