Rozmarýnový olejPravidelný, byť krátkodobý pobyt na čerstvém vzduchu prospívá našemu tělu i duši.


Ovšem na druhou stranu si na procházce také můžeme zadělat na pěknou polízanici. Obzvlášť teď, kdy se každou chvilkou mění počasí jak o aprílu.


Nejčastěji dochází k nachlazení, ke kterému se především u dívek a žen také může přidat zánět močového měchýře.


To nejlepší, co v takovém případě můžete udělat, je lehnout si okamžitě do postele a pořádně se vypotit. Nezbytné je hodně pít – uvařte si konvici čaje a dejte si také čerstvě vymačkanou šťávu z pomerančů nebo zeleninovou šťávu, aby organizmus načerpal vitaminy.Lípa velkolistá


Pokud vás bolí hlava a máte zvýšenou teplotu, nesahejte hned po osvědčených tabletkách, ale zkuste tentokrát něco jiného. Třeba potřít spánky, čelo a zátylek rozmarýnovým olejem a vypít šálek lipového čaje.


V lékárnách jsou k dostání i čistě bylinné přípravky s obsahem rostlinných výtažků, které pomáhají uvolnit dutiny při rýmě a nemocech horních cest dýchacích.


Co nejvíc pomáhá
Kromě již zmíněné rozmarýny patří k spolehlivým pomocníkům proti účinkům nachlazení například výtažky z dobře známého a velmi účinného bezu černého, dále je to hořec žlutý, hojně sbíraný jitrocel kopinatý a bylinka prvosenka jarní, nať tymiánu obecného a kořen lékořice lysé. 

Bez černýKvět bezu černého obsahuje flavonoidy, slizové látky, silice a třísloviny. Pomáhá při nemocech z nachlazení, rozpouští hlen, usnadňuje vykašlávání, mimo to vyvolává pocení a působí jako antioxidant. Používá se i do inhalačních směsí při nemocech horních cest dýchacích, napomáhá celkovému odvodnění organismu. 


Jitrocel kopinatýSlizové látky jsou také v listu jitrocele kopinatého, ale ten obsahuje navíc ještě glykosidy, hodně barviva xantofylu, vitamin C, kyselinu křemičitou, enzymy a další, takže působí jako přírodní antibiotikum a expektorans (prostředek umožňující vykašlávání). Pomáhá při nemocech z nachlazení, rozpouští hlen a usnadňuje vykašlávání.


Hořec žlutýProtože se v době nachlazení mohou objevit i trávicí obtíže, pomáhá výtažek z hořce žlutého, resp. jeho kořene, který působí na dobré vylučování trávicích šťáv a zvýšené vylučování žluče. Obsahuje hodně hořčiny, silice, cukrů a tříslovin − ty podporují kromě toho i činnost jater a množení červených a bílých krvinek.
Prvosenka jarní


Prvosenka jarní − její květ – je bohatý na aponiny, glykosidy, silice, flavonoidy, vitamin C, kyselinu křemičitou a sacharidy. Tyto látky uvolňují hleny, usnadňují vykašlávání a mají protizánětlivé a močopudné účinky. Jeho výluh je dobrý také na uklidnění.


Tymián obecnýDíky éterickým olejům, silicím a tříslovinám působí nať tymiánu obecného protizánětlivě a má silné dezinfekční účinky. Je to jedno z nejsilnějších rostlinných antiseptik – působí proti bakteriím, střevním prvokům, plísním a parazitům. A jak jinak – tlumí kašel.


Lékořice lysáLékořice lysá – kořen, který obsahuje saponiny, flavonoidy, škrob, cukry, pryskyřice a hořčiny. Usnadňuje odkašlávání, rozpouští hleny a má močopudný a mírně projímavý účinek. Přidává se také do cukrovinek proti kašli a chrapotu.


Bylinné přípravky pomohou nejen při kašli, rýmě, ale i při zánětu močových cest.


Pokud jste nemocní – uchylujete se spíš k přírodní léčbě bylinkami, nebo vsázíte na osvědčené léky? Sbíráte bylinky sama, nebo je kupujete u „kořenářek“ ve specializovaných obchodech?

Reklama