Rozhlédněte se kolem sebe… Svět je plný technických zázraků, které jsou pro spoustu z nás nepochopitelné. Nepochopitelná v tom nejlepším slova smyslu je také příroda a stejně je na tom i lidské tělo. Člověk sám ve své fyzické podstatě je důkazem toho, že genialita zdaleka nespočívá v tom, že to či ono vymyslíte. Tím „nejvíc“ výtvorem jsme my sami, resp. náš organismus. Našli jsme pro vás několik zábavných zajímavostí o lidském těle, které vás nejspíš překvapí.

zaj.jpg
Foto: Shutterstock

 1. Kojenci se rodí s přibližně 300 kostmi, ale jak rostou, některé z nich se propojí v jednu. V době, kdy dosáhnou dospělosti, mají už jen 206 kostí, ale ani to není úplně jisté. Za pozornost stojí také fakt, že více než polovina kostí se nachází v rukách, zápěstích, chodidlech a kotnících.
 2. Největší kostí v lidském těle je stehenní kost, nejmenší je kost třmenová, která se nachází uvnitř ušního bubínku.
 3. Kosti jsou pevnější než ocel. Blok kostní hmoty velikosti krabičky od zápalek unese přes 8000 kg. Vůbec nejtvrdší kostí je čelist.
 4. Zuby jsou považovány za součást kosterního systému, ale nejsou počítány jako kosti. Začínají se vyvíjet už ve třetím měsíci těhotenství a po narození má viditelný zoubek přibližně 1 z 2000 novorozenců.
 5. Každou sekundu vyprodukuje lidské tělo 25 milionů nových buněk. To znamená, že za 15 sekund vznikne více buněk, než kolik obyvatel mají Spojené státy.
 6. Kdyby se spojily všechny krevní cévy lidského těla, byly by dohromady dlouhé cca 96 000 km.
 7. Tenké střevo je nejdelším orgánem lidského těla. Dosahuje přibližně čtyřnásobku výšky jedince.
 8. Během života vyprodukuje člověk neuvěřitelné množství slin. Najednou by dokázaly naplnit dva plavecké bazény.
 9. Lidské tělo je i vysoce efektivní ohřívač. Během půlminuty se ho nakumuluje tolik, že by přivedlo k varu 2 litry vody.
 10. Kýchnutí, tolik typické právě pro toto roční období, je extrémně rychlá záležitost. Během procesu vylétnou z úst částice (hleny a viry) neuvěřitelnou rychlostí cca 160 km za hodinu.
 11. Ženy stojí na opačné straně spektra než muži, alespoň pokud jde o „nej“ rozměry lidské buňky. Tou vůbec největší v rámci lidského organismu je ženské vajíčko, nejmenší naopak spermie.
 12. Otisk prstu je unikátní záležitost. Na světě neexistují dva jedinci se shodnými rýhami. Ty se začínají tvořit asi 6 měsíců před samotným porodem a po smrti člověka mizí velmi, velmi pozvolna.
 13. Nejvíc prachu v domácnosti je tvořeno odumřelými částečkami kůže. Během hodiny z nás opadá neuvěřitelných 600 000.
 14. Lidský jazyk se skládá z osmi propletených svalů, které mají podobnou strukturu jako sloní chobot nebo chapadlo chobotnice. Jazyk je zároveň nejsilnějším svalem v těle. Pokrývá jej asi 8 000 chuťových pohárků, z nichž každý tvoří až 100 buněk.
 15. Pro někoho uspokojivý, pro jiného nesnesitelný zvuk „vykřupnutí kloubů“ je zjednodušeně řečeno výsledek prasknutí plynových bublinek uvnitř kloubu. Za zmínku stojí i skutečnost, že ráno po probuzení jste až o 1 cm vyšší než večer před ulehnutím do postele. Důvodem je postupné stlačení chrupavky mezi kostmi v důsledku gravitace, právě až o zmiňovaný 1 cm.
 16. Lidské ucho nikdy nepřestává růst. Uši produkují ušní maz, kterého se tvoří tím víc, čím vystresovanější jste.
 17. Praváci žijí v průměru o 9 let déle než leváci a ženy se dožívají vyššího věku než muži. V Česku je to přibližně o 6 let více.

Čtěte také:

Zdroje: osgpc.commentalfloss.compenguin.co.uk