Budu chvíli hubnout, upírat si dobroty a víc se hýbat. Vůli mám, nebude problém to zvládnout. Jenže ouha, můžete narazit na problémy, které vás předtím nenapadly.
"Hubla jsem díky dietě a cvičení celkem slušně, kila ubývala a já se cítila lépe a lépe. Co mě však zaskočilo, byla moje náladovost, kterou jsem si neuměla vysvětlit," líčí Martina, jedenatřicetiletá matka osmiletého syna.  

Právě rozhozená psychika přitom může být jedním z negativních projevů shazování kil. Nejde přitom jen o pouhou rozmrzelost z pocitu, že se člověk přece jen omezuje, ale rovněž to může být důsledek chyb v jídelníčku. Na co všechno si musíte dát pozor?

"Byla jsem hodně podrážděná a začala jsem být unavená, takže jsem nakonec začala o svém úmyslu hubnout pochybovat," přiznává Martina, kterou nakonec právě tohle přivedlo i k psycholožce. "Ta mi vysvětlila, že mi možná v jídle chybí nějaké důležité živiny - konkrétně to byly bílkoviny a minerály - a pak mě naučila zvládat výkyvy nálad, které souvisely s hubnutím." Když se objevila mizerná nálada a pocit podrážděnosti, říkala si Martina, že to vše rozhodně stojí za to, že se bude cítit lépe a bude zdravější a že by byla škoda všechno vzdát kvůli chvilkové nelibosti.

Ačkoli Martina hubla přesně tak rychle, jak doporučují odborníci - zhruba tři až čtyři kila za měsíc - začala se také trápit tím, že nehubne dost, zvlášť když viděla, že její kolegyně hubne mnohem rychleji.  Martina si navíc taky nedokázala odepřít všechny pamlsky a občas si dopřála hrst milovaných buráků, což si však vyčítala ještě dva dny. "Psycholožka mi řekla, že si naopak musím řici, že jsem dobrá, když mi stačí jen pár oříšků, zatímco dříve jsem jedla celé pytlíky buráčků, kdykoli jsem na ně dostala chuť," popisuje žena, která si svou nízkou váhu dokázala udržet. Zrovna tak psycholožka Martině vysvětlila, že hubne správně a rozhodně se nemá snažit tempo zvýšit.

Podobně se mladá žena naučila bojovat s nezvladatelnými chutěmi na množství nezdravých pokrmů a také s nutkavým zajídáním stresu, které bývalo jejím velkým problémem.  "Šlo to lépe zejména ode dne, kdy si nejen manžel, ale i kolegové v práci všimli, že se moje postava mění k lepšímu, to byla dobrá vzpruha."

Neodolatelné chutě a bolesti hlavy navíc nemusejí souviset jen s psychikou, ale opět, s nedostatkem některých složek v potravě, proto je důležité vyhýbat se dietám, které zakazují půlku potravin připadajících v úvahu. Pokud máte pocit, že právě tohle je váš problém, proberte to s vaším praktickým lékařem.