AKTUALIZOVÁNO Velmi dramatický průběh měl noční porod, který na přání rodičů probíhal doma v bytě v Jagellonské ulici v Praze. Porod se po středeční půlnoci zkomplikoval, když se novorozeněti zastavil krevní oběh, jak Mediafaxu řekla mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová, nakonec se dítě podařilo oživit.

Jakmile záchranná služba přijala oznámení o komplikacích při porodu chlapečka, k matce a dítěti na pražské Vinohrady okamžitě vyrazila posádka záchranářů a lékařka. Na místo se jim podle mluvčí podařilo dojet v rekordně krátkém čase, během sedmi minut.

„Díky okamžité resuscitaci se u dítěte podařilo obnovit životně důležité funkce,“ vylíčila mluvčí. „Poté záchranáři chlapečka předali ve vážném stavu specialistům Ústavu péče o matku a dítě v Podolí,“ doplnila Ernestová.

Přestože se některým matkám zdá porod v domácím prostředí příjemnější a snesitelnější, odborníci upozorňují, že může být velmi rizikový nejen pro novorozence, ale i pro rodičky. „V případě jakýchkoli komplikací nemůže v domácím prostředí nikdo nahradit vybavení porodního sálu a odbornost porodních specialistů,“ podotkla mluvčí záchranky.

Podle náměstka podolské nemocnice Ladislava Krofty byl přivezený chlapec podchlazený a pediatři u něj prvním laboratorním vyšetřením zjistili známky těžké hypoxie, to znamená, že byl vystaven závažnému nedostatku kyslíku.

Chlapečkovy vyhlídky nejsou podle něj dobré jak z hlediska přežití, tak z hlediska dalšího vývoje. Chlapec musí mít umělou podporu všech důležitých orgánů.

Kam dál?

Porod doma: Ano, či ne?
Normální porod? To prý v nemocnici nehrozí

Jaký je váš názor na domácí porody? Jste pro, nebo proti?