Krásný den všem!
Když slyším výraz mateřská dovolená, vstávají mi vztekem vlasy na hlavě. I když vím, že se tento výraz používá proto, že máte od zaměstnavatele dovoleno být s dítětem doma a nechodit do práce, myslím si, že by nebylo na škodu ho pozměnit. Většina neznalých, zejména pak mužů, si totiž myslí, že si ženská doma s dítětem hongá nohama, vykecává s ostatníma maminama u kafíčka a mají leháro! Opak je však pravdou.

Velice krásně to naznačuje vtip, který je dnes v magazínu uveden (v článku Je mateřská opravdu dovolená ?).
Já si pravidelně jedenkrát měsíčně takový den dělám. Děti mají volnost, hrají si spolu, roztahujou, krámujou, dívají se na televizi... a já si alespoň trošku odpočinu. Zavřu se v kuchyni, čtu si, luštím nebo prostě pochrupávám. Je ale pravda, že příští den se nezastavím, protože doma to vypadá jako po výbuchu nějaké silné bomby. Ale stojí to za to. Všem vřele doporučuji.

Já osobně mám doma čtyři prcky, všechny pěkně po sobě - jako schodečky. Manžel dělá 340 km od domova, takže se domů vrací po 5-6 týdnech. Hlídání žádné nemám, na všechno jsem sama. A věřte mi, je to pěkná zabíračka. Ráno vypravit nejstarší dvě dítka do školky, abych se nenudila, tak chodí každé do jiné, pak rychle nakoupit, povyřizovat úřední záležitosti, uvařit, nakrmit nejmladšího, dát ho spát, zase uklidit po obědě, aspoň hodinku se aktivně věnovat tomu dalšímu, mezitím se ten nejmladší vzbudí, tak se zase oblékat, utíkat do školek, domů, zase to všechno popřevlíkat, roznést do kroužků (samozřejmě opět každého jinam), vyzvednout... prostě honička celý den. Zastavím se až kolem desáté večer. Jenže ani tehdy nemám většinou klid.

Kariéře bych přednost nikdy nedala. U prvního dítěte jsem pracovala jako mzdová účetní u jedné italské dopravní firmy. Když jsem byla v porodnici, volal mi z Itálie sám pan majitel, blahopřál mi, ale neopomněl se zeptat, kdy že přijdu do práce? Svým dotazem mě bombardoval pravidelně jedenkrát týdně, po třech měsících od porodu jsem již musela nastoupit. Tehdy ještě žil můj tatínek, který se o malého uměl výborně postarat, včetně přípravy jídla.

S příchodem dalšího dítěte jsem již však dala v práci výpověď. Kam tedy po mateřské půjdu do práce, je mi záhadou. Netuším, kdo by chtěl zaměstnat matku čtyř malých dětí, navíc bez možnosti hlídání. Abych ale přece jen trošku zvýšila své šance na trhu práce, dělám si dálkově ekonomickou VŠ, teď jsem k tomu ještě podala přihlášku na práva. Dvakrát týdně mě k tomu dochází kamarádka doučovat angličtinu, já si po nocích opakuju italštinu a pomalu přidávám španělštinu. Není to jednoduché, leč potřebné ano. Bohužel jsem si vzala normálního chlapa a ne generálního ředitele, nejlépe národní banky :-).

Držím všem maminkám palečky, aby se jim na mateřské líbilo a dokázaly skloubit rodinné povinnosti s kariérou. A těm, co se rozmýšlí, jestli dítě mít či nemít, říkám jednoznačně - ano! Děti jsou ten nejkrásnější dar, který v životě dostanete, a žádná kariéra nestojí za to, abyste se ho vzdala!
Mějte se moc hezky, já musím jít krmit.
Milá ženo-in,
já nemohu napsat nic jiného, že se před vámi hluboce skláním. Čtyři děti (sice nechápu, proč je máte v různých školkách) a k nim taková náročná studia... A při čtení vašeho příspěvku mi připadá, že to zvládáte levou zadní. :-)
Reklama