Foto: Shutterstock
Svědivý pupen, pálení a zarudnutí kůže v okolí vpichu. To je nejčastěji jediná nepříjemnost, kterou si dospělí i děti odnesou z potyčky s vosou, včelou, čmelákem nebo sršní v případě, že jsou zdrávi. Aby nás tento hmyz dokázal ohrozit na životě, museli bychom inkasovat žihadel více naráz.
Odborníci uvádí, že například pro dítě vážící 10 kg by mohlo být smrtící 90 bodnutí. U dospělého jedince s váhou kolem 70 kg bylo definováno smrtelné riziko při 700 a více žihadel v krátkém čase za sebou. Jinak tomu ale je v případě, že dotyčný trpí alergií na hmyzí bodnutí. Pak stačí jediné, aby začaly ubíhat vteřiny a minuty boje o jeho život.
Existují i případy, kdy může jít po jediném hmyzím bodnutí o život také zdravému člověku. To v případě, že dostane žihadlo do oblasti úst, hltanu nebo horních dýchacích cest. Místní otok pak může nebezpečně zúžit dýchací cesty. |
S místní alergickou reakcí si většinou poradíte doma
- Za běžnou místní alergickou reakci je považováno bolestivé zarudnutí a otok v místě vpichu, jejichž průměr většinou nepřesahuje 10 cm, a které víceméně odezní během jednoho dne.
- Místní reakce může být i vystupňovaná – to v případě, že je zarudnutí a otok o průměru větším než 10 cm, a tyto obtíže přetrvávají déle než 24 hodin. Může dojít až k neinfekčnímu zánětu lymfatických cév. Kromě bolesti cítí postižený člověk také malátnost nebo má zimnici.
Jestliže bolest, svědění a otok přetrvávají, radí lékaři ze Stodské nemocnice podat antihistaminikum s celkovým působením ve formě tablet či kapek – například Fenistil, Dithiaden, Claritin či Zyrtec. Vhodná je podle nich i kontrola u lékaře, zvláště u dětí.
Celková alergická reakce vyžaduje rychlé jednání
Celková alergická reakce může přijít kdykoli během života, přestože jste s hmyzím bodnutím do té doby neměli nejmenší problém. Jak se projeví? Velmi rychle – během několika sekund až několika minut po bodnutí.
„Škála příznaků je rozmanitá: od výhradně kožních reakcí (svědění, zarudnutí kůže, kopřivka, otok) přes mírné až středně výrazné potíže v oblasti dýchacích cest, trávicího traktu a oběhového systému, až k potenciálně život ohrožujícím stavům. K těmto stavům patří zúžení dýchacích cest, anafylaktický šok (často s bezvědomím) a zástava oběhového systému či zástava dechu,“ vyjmenovává Národní zdravotnický informační portál.
Foto: Shutterstock
Toto jsou charakteristické potíže při celkové alergické reakci:
- svědění dlaní, chodidel nebo ochlupených částí těla,
- silné svědění a zarudnutí po celém těle,
- kopřivka,
- otoky v oblasti obličeje a krku,
- rýma a ztížené dýchání nosem,
- svědící, zarudlé a slzící oči,
- pocit závratě a bušení srdce,
- nevolnost až zvracení, bolest břicha,
- potíže s polykáním a mluvením,
- kašel, chrapot, dušnost nebo pocit nedostatku kyslíku,
- celkový pocit slabosti či malátnosti,
- kolaps,
- bezvědomí,
- strach ze smrti,
- zástava dechu, zástava krevního oběhu.
Jak člověka z celkovou alergickou reakcí zachránit?
Vždy je nezbytné ihned zavolat záchrannou službu (linka 155) a dotyčného mít neustále pod kontrolou.
- Pokud v místě vpichu uvízlo žihadlo, co nejrychleji jej odstraňte. Avšak pozor: Abyste předešli vytlačení obsahu jedového váčku do rány, nesvírejte žihadlo prsty ani pinzetou, ale odškrábněte ho nehtem.
- Pokuste se zmírnit otok okamžitým zchlazením místa vpichu.
- Jestliže dotyčný o své alergii již ví, měl by u sebe mít připravený pohotovostní balíček. Jsou v něm pohotovostní léky (rychle působící antihistaminikum, lék kortizonového typu, adrenalinový autoinjektor), které je nutné použít okamžitě po bodnutí, aniž by se vyčkávalo na rozvoj alergické reakce nebo příjezd lékaře.
Zdroj informací: Stodská nemocnice, Národní zdravotnický informační portál, Medonosná
Nový komentář