O používání domácí obuvi jsme si povídali s Jolanou Němcovou ze společnosti Moleda. Zajímalo nás hlavně, jak je to s přezouváním domácím.

nemcova

V čem je nejlepší chodit doma - v přezůvkách, naboso, v ponožkách?
Tato otázka je poměrně složitá a neexistuje na ni jednoznačná odpověď. V prvé řadě to velmi závisí na typu podlahové krytiny či koberce, který doma máte. Obecné pravidlo doporučuje typ obuvi střídat tak, aby bylo chodidlo stále v kontaktu s podložkou, ale nikoli na tvrdém povrchu. Poslední trendy považují za velmi zdravé chodit naboso. Ponožky v takovém případě jen udržují tepelný komfort a v současné době jsou k dostání dokonce jejich bezpečnější varianty s protiskluzovou úpravou. Po tvrdém povrchu, jako je například dlažba, byste však bosky chodit neměli.

Když se pobavíme o přezůvkách, jaký typ bot byste doporučila: žabky, s pevnou patou, klasické nazouváky?
I tato otázka je do značné míry individuální, neboť každému vyhovuje něco jiného. Pro děti bývá doporučována sandálová obuv s tvarovanou stélkou, mezi těmi nejmenšími se zase velké oblibě těší klasické textilní přezůvky. Opět i zde velmi závisí na věku, místě použití a dalších okolnostech. Zatímco ve školce stráví dítě denně až osm hodin v přezůvkách, doma je nosí třeba jen chvilku. I přesto byste měli při každém nákupu jakéhokoli typu obuvi dbát na kvalitu materiálu i zpracování. Před módními trendy raději zohledněte zdravotní stav svůj či svého dítěte a dejte na doporučení praktických lékařů i ortopedů.

Dá se v domácí obuvi skloubit pohodlí, praktičnost, zdraví nohou i bezpečnost (třeba na schodech) v jednom - které hledisko považujete za nejdůležitější?
Přirozeně, toto spojení je možné, dokonce žádoucí. Nejdůležitější je vždy dbát na zdraví nohou a bezpečnost pohybu v obuvi. Pokud jsou tyto dvě podmínky splněny, pohodlí a praktičnost k nim automaticky patří.

Západní trend je vůbec se doma nepřezouvat, chodit po bytě v obdobných botách jako do práce - doporučila byste to i u nás?
Také v tomto případě velmi záleží na okolnostech. Za sebe bych však přejímání tohoto trendu nedoporučovala. Pro chodidlo i pro boty je podstatné obuv střídat a včas vyměňovat. Trávit celý den v jednom typu obuvi rozhodně není zdravé pro vaše chodidla. Navíc si domů na obuvi nanosíte velké množství bakterií. Právě kvůli nim je nutné přezouvat se ve všech školních zařízeních, aby byly děti chráněny před možnou infekcí. Pokud se doma nechcete přezouvat, budete tedy muset počítat s velkým výdejem času a energie na následný úklid.

Co si myslíte o legračních papučích v podobě velkých plyšáků?
Považuji je za milé zpestření. Při sezení u televize, knížky nebo počítače je zcela jedno, jaký typ přezůvek máte obutý.Nicméně nemohou v žádném případě nahradit kvalitní domácí obuv určenou pro chození.

Je nějaký rozdíl v tom, co by na doma měli nosit dospělí a co děti, co senioři? Už jste naznačila, že záleží na věku...
Rozdíl zde určitě je a není zanedbatelný. Dětské chodidlo totiž není zcela vyvinuté, tudíž je potřeba dbát na správný vývoj nohy. Měli byste proto věnovat velkou pozornost především přezutí, které děti nosí ve školských zařízeních. Rodiče často podceňují množství času, které děti ve škole tráví, a nechávají je nosit zcela nevhodné přezůvky. U dospělých je potřeba uvědomit si, jaký je jejich zdravotní stav a jaké činnosti se v obuvi doma věnují. Pro seniory je nejdůležitější, aby jejich domácí obuv byla stabilní a bezpečná.Tím se totiž sníží riziko úrazů. Pro mnohé z nich je důležitým hlediskem také snadné obutí.

Co návštěvy a přezouvání? Myslíte se, že je vhodné nabízet jim papuče, nebo je raději nechat v jejich botách - etiketa mluví jasně, nezouvat, ale co třeba střetnutí dámských podpatků a měkkého dřeva parket?
I v tomto případě je rozhodnutí zcela na vás a konkrétní situaci. Podle etikety byste rozhodně neměli nutit návštěvy k přezouvání. Přesto se většina z nich ráda přezuje. V takovém případě je však nutné nabídnout návštěvě čisté, nerozšlapané a velikostí vhodné přezůvky.


Za tento rozhovor děkuji paní Jolaně Němcové, obchodní ředitelce společnosti Moleda, která vyrábí i značku Prestige. Tu mám spojenou s kvalitní obuví už léta. Vzpomínám si, jak maminka vždycky sháněla bratránkovi Prestige, když potřeboval na své specifické nohy, kvůli kterým má i mírně omezenou pohyblivost, dobré boty. A tak pro mě bylo jasnou volbou, koho se budu ptát na kvalitní domácí přezouvání.

Kam dál?

Reklama