Proč je důležité s příchodem jara začít myslet na letní obutí nejen pro Vás, ale i pro Váš vůz?

Odpověď je velmi jednoduchá. Stejně jako zimní pneumatiky patří do období od začátku listopadu do konce března, tak i pneumatiky letní lépe vyhovují podmínkám mezi dubnem a říjnem. Žádný zákon sice přezouvání na letní pneu nenařizuje, ale zdravý rozum a hlavně zodpovědnost za bezpečnost nás všech velí jasně – přezout!

Continental Barum

Většina řidičů ve snaze ušetřit náklady takzvaně „dojíždí“ zimní pneumatiky i v létě. Jejich spolehlivost respektive nespolehlivost se však projeví až v opravdu problematických situacích. Zimní pneumatiky především na mokru nedokáží automobil bezpečně zastavit. Pokud se dostanete do situace, kdy před Vámi prudce zabrzdí správně obuté auto, budete na ojetých zimních pláštích znevýhodněni delší brzdnou drahou, která se dále násobí reakční dobou řidiče.

Continental BarumJak ukázaly loňské testy Autoklubu ČR, zimní pneumatiky v létě prostě nefungují nejlépe a hlavně, na mokré vozovce kriticky prodlužují brzdnou dráhu vozidla. Například letní pneumatika Continental ContiPremiumContact 5, která získává ocenění napříč odbornými testy, dokázala ve srovnání s ojetou zimní pneumatikou ze stokilometrové rychlosti zastavit Volkswagen Golf na dráze kratší o dvacet metrů! Také opotřebená letní pneumatika ContiPremiumContact 5 se ukázala lepší volbou, když zkrátila brzdnou dráhu proti zimní pneu o stále podstatných deset metrů!

„Zimní pneumatiky v létě způsobují i horší ovladatelnost vozu, v limitních situacích přichází dřív nedotáčivost, tedy takové to odklouzávání vozu ze zatáčky na mokru, které řidiče dokáže občas vylekat a tím narušit jeho požitek z jízdy,“ dodává Zdeněk Novák ze společnosti Continental Barum s.r.o. „Vlivem měkčí směsi se navíc zimní pneumatiky v létě mnohem rychleji opotřebovávají, jsou hlučnější v porovnání s letními a také spotřeba vozu se zvýší,“ dodává expert na pneumatiky.

Takže? S dubnem už rosničky hlásí více jak desetistupňové teploty, a proto svoje ojeté zimní pneumatiky nechejte sundat a vyměnit za letní pláště. Jen tak docílíte maximální možné míry aktivní bezpečnosti a ochrany nejen Vás, ale také ostatních účastníků silničního provozu. A pamatujte, při hloubce pod 3 mm se výrazně zhoršují vlastnosti letních pneumatik především na mokru.

Continental Barum

Reklama