Máte radost, že se loňské muškáty (a jiné přezimující květiny) mají k světu? Zelenají se svěžími lístečky a některé už možná kvetou. Už se nemůžete dočkat, až je vystavíte na okenním parapetu nebo zábradlí balkonu? Neunáhlete se, potřebují aklimatizaci.

Konečně jsme se dočkali nejmilejšího ročního období. Jaro je definitivně tady a s ním přichází nový příval energie… ale také nedočkavosti, která se nám v mnohém nemusí vyplatit. Toto „varování“ se může vztahovat k různým činnostem, ale řeč bude o přezimujících květinách a jejich péči.

muskaty

V únoru jsme provedli radikální řez a zkrátili „vytáhlé“ a uschlé výhony a odstranili všechny květy a poupata, aby se rostlina nevysilovala.

V tomto období by měly být už květiny přesazené do nového substrátu, který jim dodá patřičné živiny a podpoří další růst. Pokud jste tak ještě neučinily, je nejvyšší čas.

I když nás to svádí, přenést je ven, musíme to dělat postupně, abychom o ně nepřišly. Zkušenější pěstitelky mi dají jistě za pravdu. Choulostivé květinky, které jsme celou zimu hýčkaly, by mohlo spálit slunce, nebo nečekaný mrazík, který může ještě přijít. Proto je dobré rostliny postupně otužovat, aby se aklimatizovaly a odolaly případným změnám teplot.

Jak začít s otužováním?

I když nás láká slunečný den, pro otužování bude příznivější zatažená obloha, nebo alespoň oblačnost. Pokud nemáte jinou možnost (třeba na chalupě o víkendu) nikdy květiny nevystavujte přímému slunci. Dejte je do stínu, nebo přes ně přehoďte lehkou textilii, aby je ostré jarní slunce nespálilo. Na noc je opět přemístěte do „tepla“.

muskaty

Důležité je otužování i před nočním chladem a případným mrazem. Ač se nám zdá, že teploty už jsou poměrně vysoko, na stálé umístění truhlíků venku to opravdu ještě není. Noční teploty klesají ještě nízko a jarní mrazíky můžou nemile překvapit.

Pokud se nemůžete dočkat okenní výzdoby, osaďte prázdné truhlíky otužilejšími druhy. Třeba primulkami, maceškami, či rychlenými jarními cibulovinami, které jsou právě k dostání ve všech květinářství.

Mohlo by vás zajímat: