Tak začalo vítězné tažení křížovky periodiky po celém světě.
Postupně přijímala i jiné formy.
Dnes patří k nejžádanějším slabiková, číselná nebo takzvaná švédská.
Baví se jí nejen luštitelé, ale také tvůrci.
Jeden z nich se dokonce zapsal do Guinnessovy knihy rekordů.
Bývalý příslušník vojenského námořnictva Roger F. Squires z britského Ironbridge v období od roku 1963 do ledna 2002 sestavil a uveřejnil 58 000 křížovek.
Čas, který jim věnoval, lze pouze odhadovat.
Podle mínění odborníků si příprava skutečně profesionálního produktu vyžádá minimálně dvě až tři hodiny času, přestože teď už existují počítačové programy, jež mohou tuto práci usnadnit a zjednodušit. Fajnšmekři se na ně ale dívají s jistým despektem. Vyčítají jim totiž, že jim schází tvořivý lidský faktor a v podstatě snižují výslednou kvalitu křížovek opakováním použitých výrazů a jistou standardností a monotónností. Navíc i nudí. A to je, jak soudí Joachim Funke, psycholog z heidelberské univerzity a expert na procesy myšlení, téměř trestuhodné.
"Nepříliš lehká, ale řešitelná křížovka, je skvělým prostředkem pro trénování slovn
Podle jeho názoru to souvisí i se zhoršenou kvalitou písemného projevu, zejména pravopisu. "Nikdo přece netouží po tom, aby při luštění křížovek zjistil, že si s nimi neporadí, protože neumí správně psát," podotkl Joachim Funke.
Nový komentář
Komentáře
Já mám nejradši švédské, občas si ji vyluštím v nějakém časopise, ale objevují se čímdál méně... Ale "šílenců" - luštitelů je pořád tolik, že křížovka nejspíš nevyhyne. Jen se možná přestěhuje na internet a získá elektronickou podobu...
Aha, už jsem to našla -článek z Mladé Fronty DNes:
První křížovka je zřejmě z Prahy
První křížovka je zřejmě z Prahy. Sestavila ji a zveřejnila učitelka Mlada Antošová v roce 1899. I když Američané tvrdí, že vynálezcem je jejich krajan Arthur Wynne, jehož první křížovka oslaví v neděli přesně devadesát let. Starší doklad ve světě neexistuje, jinak by se už dávno objevil, říká nestor českých hádankářů a křížovkářů Josef Vinárek. První slovní kříž zveřejnil Američan Arthur Wynne až o čtrnáct let později, brání české prvenství. Název křížovka se však narodil až o několik let později. V roce 1902 se poprvé objevilo označení "hádanka křížová" a následující rok už "hádanka křížovka". Na počátku minulého století už čeští hádankáři měli svého předsedu Josefa Švába Malostranského. "Američané byli štajf, když jsem jim doložil první českou křížovku," říká Vinárek.
Já mám nejradši křížovky, kdy si sama musím dokrestit její tvar :o) Je to větší zábava než jenom do dané mřížky dopisovat slova... JInak mám pocit, že jsem někde nedávno zahlédla, že první křížovka vyšla v čechách už snad někdy v devatenáctém století (tedy dřív, než jinde ve světě), jenom to není tak známo??? Nechci kecat, byla to zpráva, která mi nijak nezaujala, jenom jsem jij přelétla očima... :o)
Musím říct, že české křížovky jsou směšně lehké a pro člověka, který se naučí těch pár set výrazů, které se v nich stereotypně opakují, už jsou absolutně jako trénink mysli nanic.
Anglické křížovky jsou oproti tomu strašně těžké a nápadité, protože člověk musí hádat slova podle strašně těžkých a záhadných definic a někdy to fakt vůbec nejde. Nikdy nevyplňujete pitomé zkratky a synonyma typu psota - slota, potomek - syn atd. Mou životní metou je vyluštit CELOU křížovku v The Sunday Times, což se mi ještě ani jednou za celý život nepodařilo. Až to jednou dokážu, půjdu si zažádat o čestné členství v Mense.
to je to co ja vubec neumim lustit krizovky
No ja jsem si nahodou po dlouhe dobe koupila sesitek s krizovkama a DES-BES! Tolik chyb co tam bylo, i pravopisnejch i kratky dlouhy slabiky a nektery slova se opakovaly snad v kazdy krizovce. Bylo jich tam asi 50, kdyz jsem vylustila desatou a psala jsem porad totez prestalo me to bavit...
Náhodou my máme křížovky rádi a dokud budou ke koupi, budeme určitě rádi luštit.