Český čtenář pochopitelně nemá takový přehled o amerických prezidentech a jenom pár těch nejvýznamnějších jmen utkví v paměti. I Američani si samozřejmě nepamatují všechny (dnes již přes 50 prezidentů), kteří se vystřídali v Bílém domě.

Jeden z těch významnějších se jmenoval Benjamin Harrison a byl to 23. prezident a žáci se o něm učí ve školách. Ale co jeho dědeček: William Henry Harrison? Ten byl 9. prezidentem, ale o něm se toho moc neučí, (taky není co) i když drží nejeden rekord prezidentského úřadu. Jeho kampaň byla první, která začala používat hesla, průvody, hymny a písně. Byl prvním prezidentem, který získal přes milion hlasů. Ve věku 68 let byl nejstarším zvoleným prezidentem. Měl víc vnoučat a pravnoučat než kterýkoliv jiný prezident. A jeho inaugurační proslov, který každý prezident po přísaze pronáší na schodech Capitolu, byl nejdelší v historii: jedna hodina a 40 minut.

A ještě v jednom má prezident Harrison rekord, a to vám chci dnes přiblížit: William Harrison se narodil, jak říkají Američané, se stříbrnou lžičkou v ústech. Ne doslova, ale je to úsloví říkající, že někdo se narodil v bohatých vlivných poměrech.

Jeho otec byl jeden z původních signatářů Vyhlášení nezávislosti a guvernérem Virginine. Mladý rebelsky hrdý William ale bojoval proti zděděnému bohatství, vzdal se ho a stal se vojákem. Když se ho otec ptal, jak chce uživit svou mladou ženu, hrdý William odpověděl, že „Meč je jeho obživa“.

Hrdost je vůbec něco, co ho provázelo celým životem, až ho přivedla do hrobu. To byla image, kterou o sobě William Harrison vytvořil: tvrdý chlap, voják, rebel proti zděděným výhodám, bojovník. Jeho kampaň proti soupeři Martin von Burenovi byla tvrdá, bezohledná – nicméně vítězná. Volby skončily, president Harrison zvítězil.

Přišel inaugurační den, kdy následující leden prezident složí přísahu a je uveden do úřadu. Studený, ponurý, deštivý den. Jeden z Harrisonových koňů byl popsán Quincy Adamsem jako obzvlášť zlý a záludný. Když ho před ním varovali, pochopitelně Harrisonova hrdost si vybrala právě tohoto koně, že na něm pojede z Bílého domu v průvodu ke Capitolu, kde měl přednést svůj proslov. Je to jeho slavný den, a on je vítěz.

Ovšem je taky 68letý Don Quichote. I přes domluvy rodiny a přátel, aby měl klobouk a teplý kabát, prezident odmítl a jel na koni jen ve své slavnostní uniformě. Tam stál v mrznoucím dešti hodinu a 40 minut, aby přednesl svou rekordně dlouhou řeč. To byl, pane, hrdina! To byl tvrdý chlap! To byla, pane, horečka! a to byl, pane, zápal plic! 31 dní po svém proslovu president Harrison zemřel. A to je další rekord, který drží: Byl to nejkratší prezident a taky jediný, který zemřel (přirozenou smrtí) ve svém úřadě.

Reklama