Prezident České republiky Václav Klaus naznačil, že by mohl odejít z Občanské demokratické strany. U jejího zrodu stál na počátku 90. let a v současnosti je jejím čestným předsedou.

Klaus je zároveň ochotný podpořit vznik nové, konkurenční strany, která by byla pravicová a euroskeptická. Prezident zatím jednoznačně neodpověděl na to, zda opustí ODS a do nové strany vstoupí.

„Pravděpodobně jsem ještě pár dní v ODS. Uvidíme,“ prohlásil Klaus týden před kongresem ODS, který má po debaklu strany v říjnových krajských a senátních volbách rozhodnout, jaká bude další politika ODS.
Klaus je považován za kritika současného předsedy ODS Mirka Topolánka a naopak za stoupence pražského primátora Pavla Béma, který bude v závěru příštího týdne s Topolánkem bojovat o funkci šéfa strany. Topolánek a Bém se liší v názoru na to, jakou politiku by ODS měla dále prosazovat.

 

Klaus by mohl podpořit novou stranu, o jejímž vzniku uvažují někteří lidé z jeho okolí. Strana by úzce spolupracovala s hnutím Libertas, jež založil irský odpůrce lisabonské smlouvy reformující EU po jejím rozšíření Declan Ganley.

Hnutí mělo velký podíl na tom, že Irové letos odmítli v referendu Lisabonskou smlouvu reformující EU po jejím rozšíření.

 

„Je naprosto nezbytné, aby byla nějaká strana, která se realisticky dívá na procesy, které se odehrávají v dnešní Evropě. Takovou stranu bych považoval za strašně potřebnou u nás i kdekoli jinde v Evropě. Něco takového bych určitě podpořil,“ řekl Klaus.

 

Starší syn prezidenta Klause ukončil členství

„Mám ještě do března zaplacené členské příspěvky, ale s ODS jsem už v úterý skončil,“ řekl prý Václav Klaus mladší. Nelíbí se mu směr, který ODS nabrala pod vedením předsedy Mirka Topolánka, ani to, že právě Topolánek patrně na stranickém kongresu příští týden funkci obhájí.

Topolánkovu nominaci v úterý podpořila ODS v Praze 8, jejímž členem Klaus mladší je. Topolánka podpořila i většina regionálních organizací ODS, které se před kongresem už sešly.
Reklama