Přezdívky tu byly vždycky - z čeho by vznikla příjmení? A pak jsou tady taky proto, že lidé dávají svým dětem jména, která se buď zrovna v té době „nosí", nebo po předcích. A přitom existuje veliké množství českých jmen (určitě jsou na netu, kdysi na MěÚ půjčovali seznam pro nerozhodné těhulky :-)).

Já sama měla v životě jen dvě (o ostatních nevím). První na základce. Říkali mi „Adamka", a jelikož jsem tam hodně trpěla, znělo mi to ošklivě a nenáviděla jsem ji. S přechodem na střední školu jsem se jí zbavila. Tehdy mi moje nejlepší kamarádka říkávala (říká občas dosud) „Áda", ale to mi nevadí, je to milé, zvláště, když mi tak říká i její dnes už dospělá dcera :-).

V životě jsem se s přezdívkami setkávala od narození. Můj dědeček se jmenoval August Pally a všichni, včetně babičky, jej oslovovali výhradně „Mimo" (byl druhorozený, tak zřejmě původ byl v „miminku"), nikdy nikdo mu neřekl jeho pravým jménem!

Tatínek se narodil jako Václav po svém otci a ještě před svatbou se nechal přejmenovat na Richarda - opravdu regulérně, netuším proč, když si mohl dát jen umělecký pseudonym - on sám tvrdí, že tehdy zpívalo příliš mnoho Václavů a že se chtěl odlišit. Blbost! Bylo to pro něj moc obyčejné jméno! :-)))

Maminka mu říkávala „Íšulko", myslela jsem si, že je to přezdívka, a až nedávno mi napadalo, že to pochází z „Ríšulky" a že kořen bude někde ve „Vašulkovi", znali se od dětství a musela mu nějak říkat, když spolu chodili.

Mé tchyni se říkalo „Bušinka" a všichni mí známí si mysleli, že je to nějaká mazlivá přezdívka, málokdo si dal dohromady, že to vzniklo z jejího jména „Libuše".

V období, kdy jsem přišla o stálé partnery a „lovila" na internetu, bavila jsem své přítelkyně přezdívkami svých potenciálních či odmítnutých partnerů, takže vznikl Šampion, Junior 1-3, Příšerák, Favorit, Dougles, atp.

V práci, kde se lidi moc rádi neměli, jsem se dozvídala o zlých, pejorativních a jízlivých přezdívkách svých kolegů a kolegyň - většinou o nich ti lidé nevěděli.
A pak přišlo divadlo, kde jsou přezdívky pro rozlišení ve větším kolektivu nutností. Krásná, stejně jako její majitelka, je například „Laň", výstižný je zase „Magnát" (podle div. postavy).

A na netu mně nejpřirozenější přišlo zvolit jako nicky přesmyčky svého příjmení.

Vaše Anai alias Lania :-)


Děkujeme za pěkný příspěvek k článku a za odměnu posíláme rtěnku Astor.

Reklama