Vzpomenete si ještě na přezdívky, které jste dávaly svým učitelům nebo profesorům? Vždycky se musel najít někdo, kdo to vymyslel jako první, protože tyto přezdívky šly s kantorem většinou až do konce jeho působnosti. A že to byly někdy opravdu trefné přezdívky.

Říďa, řeďas, bobr, zeus, šerif, kruťas, katouš, veřejný nepřítel, mrskanda, prófa kotrmelec, suchá sardel, růže prérie, tak to je jen malý výčet roztomilých přezdívek ze známého filmu pro pamětníky: Škola základ života.
Přezdívky trefné a nikomu neubližující.

Jak jde čas, přezdívky od žáků a studentů nabírají na vulgaritě. Nechce se mi ani jmenovat, jaké přezdívky jsem slýchávala na chodbách, když jsem šla na rodičovské sdružení našich dětí. Ty se dušovaly, že by takto paní učitelce či panu učiteli nikdy neřekly, ale nevěřím tomu, že když všichni, tak že by zrovna oni by byly takoví svatoušci.
Vrátím se raději do svých školních let, tedy přesněji řečeno do studentských, kdy byly přezdívky sice nevinné, ale myšlenky už hříšné. :)

ježek / ježura

V prváku na gymplu jsme dostali třídního učitele, kterému mohlo být v té době 24–25 let, víc ne. Prostě čerstvý absolvent. Jmenoval se příjmením Jež a samozřejmě hned dostal přezdívku – ježek, ježura.
Skoro všechny holky jsme do něj byly zamilované, kluci ho brali spíše jako kamaráda. Provázel náš celé čtyři roky až k maturitě. Když jsme pak měli závěrečný maturitní večírek, náš milý pan profesor, z dnešního pohledu vlastně ještě mladý kluk, se opil, a my, pubertální holky, jsme si ho různě dobíraly, špulily na něj rty, až se naštval a zvolal: „Holky moje, já jsem ježek ježura a pozor, píchám…“
Kluci propadli v hurónský smích a jemu pak došlo, co vlastně řekl.  
Chudák, neměl to s námi jednoduché, ale dodnes na našeho ježuru s láskou vzpomínám.

jezura

P. S.: Na přiložené fotografii jsem v prváku na gymplu. Kluky jsme tehdy odlifrovali stranou, že se chceme s mladým panem profesorem vyfotit jen samy holky. Schválně, jestli uhodnete, která jsem já (Saša). V redakci to nepoznal nikdo. (Moji patnáctiletou podobu se dozvíte v posledním dnešním tematickém příspěvku.)

Téma dnešního dne: Přezdívky učitelů a profesorů

 • Vzpomenete si ještě na přezdívku svého třídního učitele (profesora) i jiných učitelů (profesorů)?
 • Měli je, už když jste přišli na školu, nebo vznikly až za vaší docházky?
 • Seděly k nim přezdívky i vzhledově?
  Nebo spíše povahově?
 • Byla jste někdy vy sama iniciátorkou přezdívky?
 • Jaká byla nejvtipnější přezdívka, kterou měl váš kantor?
 • Myslíte, že i přezdívky prochází vývojem?
  (př. že jsou vulgárnější, drsnější…)
 • Setkaly jste se někdy s tím, že se učitel nebo profesor oproti své přezdívce ohradil?
  atd. atd...

Zavzpomínejte na svá školní a studentská léta, zavzpomínejte na své kantory-ideály...

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním milým dárkem, kuchařkou zvanou Hovory s řezníkem (a propos, jednomu z učitelů na základní škole jsme říkali řezník. (ale to není on :))

darekk

Reklama