Implantát ve tvaru dešťové kapky zbaví brýlí i pacienty, u kterých to doposud nebylo možné:

Přibyl vám po čtyřicítce nechtěný doplněk v podobě brýlí na čtení? Oční lékaři vás jich ještě do nedávna zbavit nedokázali. To se však nyní mění: drobný implantát ve tvaru dešťové kapky, který oční chirurg vloží do rohovky, dokáže zbavit brýlí na čtení všechny, komu překážejí v aktivním životě. Po USA a Švýcarsku je světová novinka k dispozici i pacientům v Praze a Brně.

Jak Raindrop funguje?

EyeMiniaturní hydrogelový implantát má průměr pouhé 2 milimetry a z 80 % ho tvoří voda. Raindrop je první implantát, který oční chirurg vloží přímo do rohovky, pod lamelu vytvořenou femtosekundovým laserem. Raindrop jemně změní zakřivení rohovky a tím umožní kvalitní vidění na blízko – bez brýlí na čtení. „Raindrop implantujeme jen do jednoho, nedominantního oka. Do toho, které člověk více používá pro zaostřování do blízka a na čtení. Dominantní oko, které více používá při zaostřování do dálky, zůstává nezměněné,“ vysvětluje primářka Oční kliniky NeoVize, MUDr. Věra Kalandrová, která bude v Brně Raindrop zájemcům implantovat.

Metoda je určená pro pacienty starší 45 let, které trápí presbyopie (vetchozrakost) a potřebují brýle na čtení s dioptriemi do + 2.5. „Ne každý je ideálním kandidátem. Po podrobném vyšetření podstoupí pacient ještě simulaci nového vidění pomocí speciální kontaktní čočky. Pacienta v ní necháme několik dní vykonávat jeho běžné činnosti. Pokud mu simulované vidění vyhovuje, je ideálním kandidátem na implantaci Raindrop,“ doplňuje primářka Kalandrová.

Vidění na čtení i do dálky

Po adaptaci vidí pacient oběma očima výborně do dálky i do blízka. „Raindrop je velmi dobře přijímán oční rohovkou i celý lidským organismem. Implantát je vyrobený z biokompatibilního materiálu a chová se téměř jako umělá rohovka. Propouští až 100% kyslíku a všechny další látky potřebné k výživě oka. Jeho obrovskou výhodou je plná reverzibilita. Pokud by chtěl pacient z jakéhokoli důvodu v budoucnu vrátit své vidění do původního stavu, šetrným mini zákrokem můžeme Raindrop bez problémů explantovat,“ dodává MUDr. Kalandrová. Maličký implantát v rohovce však není překážkou při dalších očních zákrocích, nepřekáží například ani při operaci šedého zákalu.

Po USA a Švýcarsku i v ČR

Unikátní zákrok pro odstranění brýlí na čtení již využívají oční kliniky v USA, Francii, Německu, Velké Británii, Německu či Švýcarsku. Po úspěšném zavedení metody Raindrop v Praze a Bratislavě nyní přináší NeoVize tuto metodu do Brna. „Na našich sesterských klinikách v Praze a Bratislavě již máme desítky nadšených pacientů. Jsem proto moc ráda, že tuto převratnou metodu můžeme od listopadu 2014 nabídnout i pacientům na Moravě,“ usmívá se MUDr. Kalandrová.

Reklama