Zítra je významný den. V podvečer 5. prosince přece chodí Mikuláš. Poslední dobou se tento kdysi lidový obyčej masově rozšířil. Městy i vesnicemi pobíhají až do pozdních nočních hodin celé houfy čertů, andělů a Mikulášů. Svým způsobem je to zábavné pozorovat tu přehlídku fantazie a lidové tvořivosti.

Někdo si s maskou příliš hlavu neláme. Stačí papír, vata a noční košile po babičce na Mikuláše, prostěradlo, alobal a krepák na anděla a čerti vezmou za vděk svítícími rohy ze stánku, černým krémem na boty a nějakým řetězem. Devizou čerta je přece hlavně randál.

Jiný si půjčí takřka dokonalý kostým v půjčovně. Ale jsou i tací, kteří si s maskou vyhrají.

A víte, co má mít správný Mikuláš na sobě? Jak se říká čepici, plášti a košili? Začneme od hlavy.

Čepice, kterou má Mikuláš na hlavě, se nazývá mitra neboli Infule. Je to liturgická pokrývka hlavy papeže, kardinálů a biskupů. Je tuhá, nahoře vybíhající do špičky, na zadním kraji má dvě na ramena spadající stuhy. Bývala z hedvábí, často bohatě vyšívaná a zdobená perlami a drahokamy.

Košile alba – lněný šat dosahující až ke kotníkům s úzkými rukávy, kolem boků podkasaná cingulem.
Cingulum – šňůra, jíž je přepásána alba.

Ornát neboli kasule se nosí přes albu. Je to roucho v liturgické (např. bílé) barvě. Ornát gotického tvaru je poměrně široký a bohatý na záhyby. Splýval z ramenou až na paže. Známější je barokní forma, která je hladká, bez záhybů a poměrně krátká. Je bohatě vyšívaná.


Rukavice
jsou současně s berlou a mitrou atributem biskupské hodnosti. Bývají zdobeny výšivkou, perlami a drahými kameny. Takhle by měl být oblečen Mikuláš.

Ale když se podíváme do historie, není maska Mikuláše vůbec jednoznačná. Jak se říká: Jiný kraj, jiný mrav.

Třeba u Milevska (jižní Čechy) chodíval Mikuláš ve slaměné suknici, plášti, mitře, anděl držel v ruce křížek a čert chodil v dřevácích, obličej měl zahalený černou krajkou a na hlavě pochopitelně kozí rohy. To musel být dost morbidní pohled.

Na Valašsku chodil „Svatý", tak se Mikulášům říká, bez andělů, zato s koníkem, čertem, smrtí a čertem s pytlem zvaným nosič. Přitom Mikuláš (Svatý) nebýval vůbec prvořadou osobou. Na jižním Valašsku chodil Svatý tradičně v biskupské mitře, v ornátu a s berlou.Dodržují se zde ale i dnes podobné obyčeje? Pokud jste z kraje, kde mají mikulášské pochůzky tradici, poučte nás. A jak to máte s Mikulášem vy? Převlékáte se za nějakou mikulášskou postavu? Vyrábíte si masku sama?

Reklama