Při úklidu jsem našla stará ramínka na šaty - poněkud nevzhledná, poněkud odřená a vůbec lehce nevábná. Vyhodit je mi přišla škoda - určitě by se dala nějak vylepšit! A tak jsem sáhla po metodě, kterou dobře znám: decoupage.

Samozřejmě by bylo nejlepší a také nejprofesionálnější ramínka osmirkovat, přeleštit, přelakovat, ale na to jsem moc líná. Prostě jsem je umyla jako nábytek - vodou s troškou saponátu. Když z nich zmizely fleky, musela jsem konstatovat, že na jednom z nich chybí háček na pověšení sukně a protože nemám jiný, prostě jsem ten zbývající vytáhla a do děr nacpala párátko, namočené v lepidle. Tím skončily moje přípravné práce a hurá na vlastní zdobení!

Pokud to chcete zkusit také, musíte si oproti zdobení květináčů přece jen něco nachystat: oblepit háček na věšáku lepící páskou, jinak nebudete během natírání mít ramínko za co držet a na konci celé práce budete složitě oškrabávat nevzhledné zbytky barvy, a také se musíte rozhodnout, kde budete natřená ramínka sušit. Já s nimi pobíhala mezi koupelnou a kuchyní, což nebylo zrovna ideální.

Pak už provedete nátěr Balakrylem (nejlépe dvojitý), který byl v mém případě tónovaný akrylovými barvami. Dá se ale natónovat i barvičkami přímo do Balakrylu - výsledné barvy jsou pak živější. Po zaschnutí nátěru se můžete bez obav pustit do lepení motivů. Je v podstatě jedno, jestli zvolíte malé motivky nebo pásek, kterým ramínko obtočíte, v obou případech ale doporučuji rozvhrnout motivy předem, jinak se může stát, že budete nepříjemě překvapeni. Ramínko je totiž poměrně úzké a i když přechod z jedné strany na druhou je velice jednoduchý, může se stát, že motivek nevyjde zrovna nejlépe - například beruška s hlavou na opačné straně ramínka nevypadá příliš vábně. Samotné lepení má výhodu v tom, že lepidlem můžeme natírat celé ramínko a nemusíme si lámat hlavu s nějakými kousky.

Na závěr doporučuji celé ramínko ještě důkladně přelakovat. Osobně používám české lepidlo, kterým povrch zároveň i přelakuji - pokud tedy nechci nějaký speciální efekt, například matový. Krakelování bych přece jen nedoporučila - efekt popraskné barvy by asi nebudil důvěru.