Někdo je hypochondr a při každém dloubnutí hned letí k lékaři. Jiný je pravý opak a lékaře vyhledá, až když leze bolestí po zdi. Do jaké kategorie patříte vy?

prevence

Já se přiznám, že se spíš řadím mezi antihypochondry. Kromě zubaře, gynekologa a mamologické poradny doktory nevyhledávám. Nesnáším bílé pláště, o těch zelených ani nemluvě, nemocniční zápach a depresivní atmosféru čekáren.

Ale musím to zaklepat, nebývám nemocná. Nebo alespoň natolik nemocná, abych musela vyhledat lékařskou pomoc.

 Teď budu asi mnohé i šokovat, někdo o mě možná prohlásí, že jsem flink, ale u obvodního lékaře jsem nebyla dvacet let. Když jsem se potřebovala zaregistrovat v novém bydlišti, sháněla jsem se po zdravotní dokumentaci. Původní středisko zrušili, volala jsem tedy na ministerstvo zdravotnictví, a tam mi sdělili, že moji kartu před několika lety skartovali.

A tak jsem musela absolvovat celkovou vstupní prohlídku u nové obvodní lékařky. Všechny testy dopadly dobře a já odcházela s příjemným pocitem, že jsem zdravá. Řekla jsem si, že k sobě budu zodpovědnější a budu „prevenci“ absolvovat každý rok, abych měla klid.

Ale stejně tam jdu vždycky se „staženou prdelkou“, protože mám hrůzu, že „něco“ najdou. Kolikrát se přece ukázalo, že člověka nic nebolí, cítí se zdráv, a krevní testy při „banální“ preventivní prohlídce odhalí vážnou nemoc.  

Jak jste na tom vy, milé ženy-in? Chodíte na preventivní prohlídky? Na jaké? Chodíte i na prevenci k obvodnímu lékaři, nebo to považujete za zbytečné? Řadíte se spíš k hypochondrům, kteří s každou bolístkou běží k lékaři, nebo naopak? Co vás naposledy přivedlo do ordinace? Kterého specialistu nejčastěji navštěvujete? S čím míváte problémy? Bojíte se některé choroby? Máte k nějaké nemoci dědičné dispozice? Co děláte pro prevenci? Chodíte se svými dětmi pravidelně k zubaři?

Napište nám na dnešní téma. Heslo dne zní: Preventivní prohlídky.

Své příspěvky posílejte jako vždy na adresu: redakce@zena-in.cz

 

Reklama