„Když jsem se v prosinci chtěla ke své zubařce objednat na další pravidelnou kontrolu, sdělila mi, že odteď se bude chodit už jen jednou ročně. Prý jí pojišťovna víc preventivních návštěv nově neproplatí. Tomu říká naše zdravotnictví cesta k lepšímu zdraví občanů?“ zlobila se na sklonku roku paní Zdena a nebyla jediná. Zubních lékařů, kteří tímto způsobem pochopili a prezentovali pacientům změnu v úhradové vyhlášce vydávané Ministerstvem zdravotnictví, bylo mnohem víc. Realita je ovšem jiná.

den.jpg
Foto: Shutterstock

Pro pacienty se nic nemění

„Z hlediska nároku pojištěnce u zubních prohlídek od roku 2022 k žádné změně nedochází. Úhradová vyhláška MZ ČR pro rok 2022 přináší však změnu v tom, jak budou příslušné stomatologické výkony stomatologům hrazeny. Přímou úhradu od registrovaného pacienta za tzv. druhou prohlídku tedy není možno vybírat,“ vysvětluje svým pojištěncům největší Všeobecná zdravotní pojišťovna a vysvětluje, proč ke zmatku mezi některými stomatology mohlo dojít.

Do konce roku 2021 absolvoval dospělý pojištěnec u stomatologa Preventivní prohlídku, která byla v tomto znění hrazena ze zdravotního pojištění jedenkrát ročně (s výjimkou preventivních prohlídek v době těhotenství). Druhá prohlídka, kterou pojišťovna také proplácela zubařům jednorázově, však nebyla oficiálně prohlídkou preventivní. Jednalo se o výkony s názvem Péče o registrovaného pojištěnce nad 18 let věku, které zahrnovaly kontrolu dentální hygieny, orientační vyšetření a motivaci pojištěnce a dále ošetřování běžných afekcí a zánětů gingivy a sliznice dutiny ústní, parodontu a podobně. Od letošního roku je to ale formálně jinak.

61e590387cbe1image.png
Čtěte také: Rezignace není na místě. Ztrátu kolagenu v organismu můžete zpomalit účinně a jednoduše

Změna je jen ve formě úhrady

Nadále se hradí preventivní prohlídka u dospělých pojištěnců pouze jednou v roce, ale druhá prohlídka nově spadá do takzvané agregované úhrady. To znamená, že je stomatologům proplácena jako částka rozpuštěná do propláceného měsíčního paušálu, který dostanou za každého registrovaného pacienta. Tedy i takového, který je vůbec nenavštíví. To je změna, protože dosud platilo, že poskytnutou péči o registrovaného pojištěnce, tedy tzv. druhou prohlídku zdravotní pojišťovna uhradila stomatologovi jen tehdy, pokud pojištěnec skutečně přišel.

  • Co se týče pojištěnců do 18 let, nadále zůstává zachováno, že  mohou v jednom roce absolvovat dvě preventivní prohlídky. Stejně tak i těhotné ženy mají stále nárok na dvě preventivní prohlídky v průběhu těhotenství.

Rozhodně se tedy nenechte odbýt a na druhé kontrole u zubního lékaře i letos trvejte.

Zdroj informací: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Všeobecná zdravotní pojišťovna

Čtěte také:

Reklama