Vakcín určených kočkám je celá řada, ani jedna z nich však není v Česku povinná. Proto jsou jimi očkována hlavně zvířata chovná nebo patřící poučeným majitelům. Ne každý totiž ví, že jsou mnohdy pro jejich domácí mazlíčky jedinou záchranou. A to už pro koťata stará kolem dvou měsíců.

„Kočky se očkují proti nemocem, jejichž léčba je náročná, dlouhodobá nebo dokonce neúspěšná a nemocná kočka zůstane trvalým nosičem nákazy či v důsledku nemoci uhyne. Vakcinace je mnohdy jediný způsob, jak ji před nemocí ochránit,“ upozorňuje své klienty zvěrolékařka MVDr. Tereza Ježková, která vidí výhody očkování i jinde: „Je obvykle prováděno jednou ročně a vždy je doprovázeno klinickým vyšetřením zvířete. Právě tohle vyšetření může odhalit počínající onemocnění nebo chorobné změny a umožnit tak včasnou léčbu nemocné kočičky. I tím očkování pomáhá k prevenci nemocí,“ dodává.
ki.jpg
Foto: Shutterstock

Z jakých vakcín máte na výběr?

Kočičí mor - základní trojkombinace
K nejdůležitějším patří kombinovaná vakcína, která chrání kočky proti třem nemocem. Je to herpesiróza, kaliciviróza a panleukopenie. Zatímco první dvě zapříčiní „pouze“ kočičí rýmu, ovšem nezřídka komplikovanou zánětem spojivek, horečkou a nechutenstvím, ta třetí je podstatně závažnější. Hlavně pro koťata, mladé kočky a oslabené jedince, kterým bývá osudná. Panleukopenie vyvolává úporný průjem, zvracení, chudokrevnost a nakonec i otravu krve. Toto infekční onemocnění je vysoce nakažlivé, a proto se mu přezdívá kočičí mor. Nakazit se může i bytová kočka. Stačí, když vám virus ulpí třeba na botách, v nichž chodíte venku.

Virová leukémie FeLV
Jestliže kočku chováte v bytě samotnou, bez kontaktu s nějakou další, toto očkování nepotřebuje. V opačném případě není na škodu chránit ji proti kočičí leukóze, která je neléčitelná a ve zvířeti už zůstává doživotně. Takto ji v sobě nosí zhruba 5 procent koček, které mají přístup ven. V čem škodí? Oslabuje imunitní systém, způsobuje chudokrevnost a vede ke vzniku rakoviny mízních uzlin nebo krve. Než ale zvěrolékař kočku očkuje, musí provést test, zda již není pozitivní.

Chlamydióza
Přestože nejde o vážné onemocnění, bývá poměrně nepříjemné a vleklé. Způsobuje kočkám rýmu a zánět spojivek, proto se mu často přezdívá kočičí chřipka. Obávat se jí nemusíte jen v případě, že kočku chováte jen v bytě a samostatně. „Kočičí chlamydie jsou také možným původcem mírných infekčních zánětů spojivek u lidí,“ upozorňuje veterinářka Tereza Ježková.

Vzteklina
Bez tohoto očkování se u koček neobejdete jen v případě, že s nimi chcete vycestovat za hranice republiky. Jinak je zbytečné, protože je Česko oficiálně považováno za zemi nemoci prostou.

Čtěte také:

Reklama