Preventivní mastektomie – je preventivní operace prsů, kterou ženy podstupují kvůli vysokému riziku onemocnění rakovinou. Při zákroku se provádí okamžitá rekonstrukce prsou – buď pomocí implantátů, nebo vlastní tkání.

 Jakou zkušenost s mastektomií má plastický chirurg?  Připravili jsme pro vás rozhovor, na naše otázky odpovídal MUDr. Roman Kufa, který je vedoucím lékařem kliniky plastické chirurgie Perfect Clinic, také vede tým oddělení plastických chirurgů Fakultní nemocnice Motol. Děkujeme mu za tento rozhovor. Více na www.perfectclinic.cz.

Pane doktore, provádíte preventivní zákroky – odstranění prsu ženám, které jsou ve velkém riziku, že u nich propukne rakovina prsu – jak se taková žena dozví, že je v této rizikové skupině? Jedná se o rodinnou anamnézu?
Ano, podle výskytu rakoviny prsu a rakoviny pohlavních orgánů v rodině jí lékař – mamolog doporučí genetické vyšetření. Pokud je genetický test pozitivní – prokáže se, že žena nese vadný gen, pak se může žena rozhodnout a nechat si prsy preventivně odstranit.

operaceJak taková operace probíhá? Děláte takové pacientce rovnou rekonstrukci prsu?
Ano, této ženě odstraním prsní žlázu a současně se přistoupí k vložení implantátu. Jde o poměrně jednoduchou operaci. Prsa pak vypadají jako po augmentaci implantátem, velmi pěkně.

Jsou tyto zákroky hrazené pojišťovnou?
Ano, tyto zákroky včetně implantátů jsou hrazené pojišťovnou, děláme je například v Praze v Motole. V Praze jsou celkem 3 pracoviště, které takové kombinované zákroky provádějí. Samozřejmě jsou i v jiných městech jako je Brno, Olomouc, Hradec Králové, Ostrava, Plzeň...

Mají o tyto operace pacientky zájem?
Ano, dnes již mají. Dříve se o tom nemluvilo, naštěstí dnes se samy ptají, chodí na genetické vyšetření a chtějí jít na operaci. Myslím, že pacientek je poměrně dost.

Doporučujete tuto operaci ženě až po dětech? Nebo je to riziko propuknutí nemoci takové, že by žena neměla otálet?
Kritéria nutnosti operace určuje několik faktorů, jsou na to určité tabulky, záleží na tom, jak přesně dopadlo genetické vyšetření, roli hraje věk pacientky... Vše musí mamolog zvážit a následně se domluví s pacientkou. To je čistě jeho parketa i odpovědnost.

Jaké jsou čekací lhůty na takovou operaci?
Jsou bohužel dlouhé, i třeba 3 roky. Proto se některé z těchto pacientek rozhodou přijít k nám na kliniku, kde tyto zákroky provádíme. Nechtějí čekat, být v riziku propuknutí nemoci a zákrok si raději zaplatí.

Myslíte si, že na současnou situaci měla vliv i medializace operace herečky Angeliny Jolie?
Ano, určitě měla a velký. Bez debat. Odtabuizovala toto téma. Opravdu se dříve o tom vůbec nemluvilo, zatímco dneska mají ženy mnoho informací a ví, že musí sledovat svou rodinnou anamnézu, že si mohou dojít na testy a následně na operaci. 

Děkujeme za tento rozhovor. Více na www.perfectclinic.cz.

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

www.foryou.czPro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Čtěte naše články:

Důležité odkazy:

Reklama