K zubaři dvakrát do roka, na dentální hygienu i častěji

Většina lidí trpí během života zubním kazem, zánětem dásní nebo parodontitidou, která v nejhorších případech končí úplnou ztrátou zubů. Pravidelnými půlročními prohlídkami zubů a správnou ústní hygienou se dá výše zmíněným obtížím účinně předcházet, lékaři i pokročilá technologie zubního screeningu pomohou odhalit zubní kazy a záněty dásní dříve, než se samy projeví bolestí. „Dospělí a děti by měli absolvovat preventivní prohlídku u zubního lékaře dvakrát ročně. Podle toho, jak o svoje zuby pečují, doporučí jim lékař návštěvu dentálního hygienisty, a to rovněž dvakrát ročně nebo i častěji,“ říká dentistka Jaroslava Havelková z Teplic. Dentální hygienista odstraní zubní kámen, pigmenty a zuby vyleští. Připomene také zásady správné ústní hygieny a vysvětlí, jak si správně čistit kromě zubů také mezizubní prostory. Zároveň doporučí vhodné pomůcky k domácí péči o zuby.
 
Jednou za dva roky k praktikovi

V dětství za nás na preventivní prohlídky u praktického lékaře dohlíželi rodiče a lékaři nás na ně sami zvali, v dospělosti už musí mít důležitost těchto vyšetření a jejich pravidelnost na paměti každý sám, praktik není povinen nás na preventivní prohlídky zvát. Optimální je ukázat se u praktického lékaře mimo zdravotní komplikace alespoň jednou za dva roky. Lékaře během prohlídky informujte o veškerých změnách vašeho zdraví a tělesných funkcí. Lékař doplní vaši anamnézu, zkontroluje očkování a provede základní vyšetření. Mezi ta patří kontrola kůže, sliznice, jazyka, hrdla, štítné žlázy a hlavní skupiny uzlin. Součástí preventivní prohlídky je také vyšetření srdce a plic poklepem a poslechem. Lékař změří váš tep a krevní tlak, prohmatá břicho, prozkoumá oblast ledvin a ověří stav žil a tepen na dolních končetinách. Zároveň vás zváží, změří a orientačně vyšetří i vaše smysly. Pokud lékař zjistí, že přestáváte slyšet vysoké tóny nebo máte problémy s ostřením na různé vzdálenosti, doporučí vám návštěvu specialisty. Prohlídka ale zahrnuje i onkologickou prevenci. Lékař by měl provést vyšetření moči, konečníku a prsů u žen. Podle věku, rodinných dispozic a pracovní zátěže vám pak doporučí další odborná vyšetření. Od 40. roku věku by měl sledovat i váš krevní obraz. Většina lidí totiž ani netuší, že má vysoký krevní tlak nebo zvýšenou hladinu cholesterolu či cukru v krvi.
 
Každoročně na gynekologii

Pravidelné gynekologické prohlídky jsou důležité pro včasné zachycení onemocnění ženských pohlavních orgánů a prsou. Lékař provádí pohmatové vyšetření dělohy, vejcovodů a vaječníků, v případě potřeby také ultrazvukové vyšetření malé pánve. Každá žena má nárok na cytologické vyšetření, které odhalí rizika rakoviny děložního čípku. U žen po 45. roku věku lékař ověřuje, zda v posledních dvou letech podstoupily mamografické vyšetření. Alarmujícím zjištěním je, že se jej účastní pouze 45 % z 1,6 milionu žen ve věku od 45 do 69 let. Přitom zhoubným nádorům podlehne polovina ze zhruba pěti tisíc žen, kterým jsou diagnostikovány.

K očnímu lékaři každé dva roky
5a5df15ed305dobrazek.jpg

Kvalitu vlastního zraku ovlivňuje každý sám, ať už správnou životosprávou, k níž patří i adekvátní míra odpočinku a spánku, nebo ochranou očí a prevencí. „V dospělosti se vyšetření očním lékařem doporučuje minimálně jednou za dva roky. Preventivní prohlídka slouží nejen k vyšetření dioptrií, ale i k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a pacient si jich sám nevšimne, například zeleného zákalu. Pokud se v takovém případě léčba promešká, může být i pozdě,” říká primářka oční kliniky DuoVize Lucie Valešová a dodává: „Na preventivní prohlídky by neměli zapomínat především lidé s vyšším rizikem nějaké oční choroby – například lidé silně krátkozrací, diabetici, anebo ti, v jejichž rodině se vyskytl zelený zákal.“

V rámci prevence se provádí vyšetření zrakové ostrosti, které odhalí refrakční vady nebo změny dioptrií. Vyšetření zorného pole zase zachycuje jakékoliv výpadky i v periferních částech. Dalším krokem je měření nitroočního tlaku, který je rizikovým faktorem vzniku zeleného zákalu. Důležité je také vyšetření očního pozadí při rozšířené zornici, které zobrazí chorobu sítnice nebo zrakového nervu. V případě, že lékař odhalí refrakční vadu, doporučí jednu ze tří možností její korekce: brýle, kontaktní čočky nebo refrakční chirurgii.
5a5df17d64dc6obrazek.jpg

„Povzbudivé je, že osmdesát procent zrakových vad je léčitelných. Současná oftalmologie nabízí nejen včasnou, účinnou a efektivní léčbu, ale také implantaci vysoce kvalitních nitroočních čoček nebo odstranění očních vad laserem. Světovým trendem jsou rychlé bezkontaktní a bezpečné zákroky prováděné femtosekundovým laserem. Jejich výhodou je okamžitý návrat k běžným činnostem, a to bez nutnosti oční korekce. Tento způsob odstraňování dioptrií funguje v České republice přes deset let,“ říká oftalmoložka Lucie Valešová. „Z výsledků nedávno zveřejněného australského výzkumu s názvem Blue Mountains Eye Study vyplynulo, že lidé, kteří podstoupili úspěšnou operaci šedého zákalu, krátkozrakosti, dalekozrakosti, astigmatismu nebo vetchozrakosti mají o čtyřicet procent vyšší naději, že se dožijí vysokého věku,“ dodává.

Pozor na cukrovku. Dlouho ji nemusíte rozpoznat

Cukrovka neboli diabetes mellitus může propuknout v každém věku a se stejnou pravděpodobností u mužů i žen. Jedná se o onemocnění metabolismu podmíněné nedostatkem inzulinu, které je způsobeno zvýšenou hladinou krevního cukru (hyperglykémií). Diagnóza se jednoznačně stanoví rozborem krve, který v ní prokáže zvýšenou hladinu glukózy. Nepodceňujte proto preventivní prohlídky u praktického lékaře - právě ty vám mohou diabetes včas odhalit.
 
Pokud by výskyt diabetu narůstal stejně jako doposud, v roce 2035 by byl dle odhadů cukrovkou postižen každý desátý Čech. Vzniku onemocnění lze přesto do jisté míry předcházet, a to dodržováním vhodné životosprávy, tedy správným stravováním a dostatkem pohybu. Díky aktivní a zodpovědné spolupráci s lékaři lze také spolehlivě předcházet komplikacím, které diabetes může způsobit. Jedná se především o poškození sítnice (diabetickou retinopatii), diabetickou nohu, která může vyústit až v amputaci končetiny, anebo poškození či dokonce selhání ledvin nebo závažné choroby srdce a cév. I jen mírný neléčený diabetes totiž může mít horší následky než jeho komplikovaná forma.

„Diabetes je v dnešní době léčitelné onemocnění, které však pacienty provází celý život. Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě ale záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení. Ta jsou sice individuální, každý pacient ale musí vždy důkladně porozumět tomu, proč je nutné zvýšit jeho pohybovou aktivitu, nastavit vyvážený jídelníček nebo třeba ubrat na váze,“ vysvětluje Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize v Praze. „Aktivní zapojení pacienta je cestou k jeho porozumění vlastní nemoci, kvalitní edukace je zase zodpovědností lékaře. Jedině to je předpokladem úspěšné léčby,“ dodává.

Přistupujte k životu zdravě a hlavně pozitivně

Přestože se za úctyhodný věk už dnes nepovažuje sedmdesátka, ale stovka, nemocnost lidí s přibývajícím věkem rapidně stoupá. Podle Českého statistického úřadu je ve věku 60 let zdravých 60 % Čechů, v sedmdesáti 40 %, v osmdesáti zhruba 20 % a větší obtíže netrápí jen 5 % devadesátiletých. Chcete-li nejen ve starším věku spadat do zdravější, a tedy i šťastnější části populace, nepodceňujte význam preventivních vyšetření. Kromě pravidelných návštěv lékařů věnujte velkou pozornost také vašemu životnímu stylu. Dbejte na konzumaci vyvážené a pestré stravy, pijte dostatečné množství neslazených nealkoholických nápojů (alespoň dva litry denně). Dopřávejte si dostatek aktivního i pasivního odpočinku, pobývejte často na čerstvém vzduchu a uvidíte, jak dobře a s čistou hlavou se vám bude večer usínat. Pečujte o své končetiny, oči i uši, dbejte na svou váhu, ale především – myslete pozitivně! Tím svému zdraví prospějete zdaleka nejvíc.