V úterý 21. června se na Karlově náměstí v Praze uskutečnila preventivní akce pro veřejnost ke Dni otců s názvem „Běž s tátou na vyšetření“. Na události, kterou zaštítila Všeobecná fakultní nemocnice v Praze a její odborníci, se mohli muži, ale i jejich partnerky či děti informovat o rakovině prostaty. Ta v současnosti představuje nejčastější zhoubné nádorové onemocnění u mužů a její výskyt neustále narůstá. Lékaři odhadují, že v současnosti žije v České republice okolo 63 000 mužů, kteří rakovinu prostaty mají nebo ji v minulosti prodělali.

bez s tatouJediným spolehlivým způsobem, jak rakovinu prostaty odhalit včas, je preventivní vyšetření prostaty. Toho se ale muži zbytečně obávají a otálejí s ním, ačkoli by ho po padesátém roce věku měli podstupovat pravidelně. Právě zlepšit povědomí mužů, ale i jejich blízkých o rakovině prostaty si kladla za cíl preventivní akce „Běž s tátou na vyšetření“.

Muži měli možnost mezi 10. a 17. hodinou využít konzultace s přítomnými odborníky a odběru krevního vzorku, ze kterého byla zjištěna hodnota prostatického specifického antigenu (PSA). Zvýšená hodnota PSA vždy ukazuje na onemocnění prostaty. Na místě zájemcům radili MUDr. Otakar Čapoun z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK a prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc., přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK, Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a Ústřední vojenské nemocnice.

s tatou na vysetřeníV rámci akce „Běž s tátou na vyšetření“ se dostavilo do stanu prevence 50 mužů, kteří měli zájem konzultovat svůj zdravotní stav s urologem a onkologem. Z tohoto počtu tři muži přišli na vyšetření v doprovodu svých partnerek a tři muži v doprovodu svých dětí. O konzultaci pro svého manžela a otce projevily zájem také dvě ženy. Na vyšetření vzal svého otce i Petr Koukal, devítinásobný mistr České republiky v badmintonu.

bez na kOdborníci poslali na odběr krve 39 mužů ve věkovém rozmezí 40–83 let. Konzultace využilo také 10 mužů, kteří rakovinu prostaty už mají a jsou léčeni. Mezi zájemci o konzultaci byl i jeden 25letý muž s velkou genetickou zátěží v rodině. Zvýšená hodnota PSA byla zjištěna u dvou pánů. Všichni muži již byli s výsledkem obeznámeni s doporučením, jak dále postupovat.

Muži, jejich partnerky a děti, kteří chtějí získat více informací o rakovině prostaty, mohou navštívit web www.rakovinaprostaty.org, kde se dozvědí všechny potřebné informace.

koukal

Reklama