Zdroj Foto: Se souhlasem EUC Waltrovka
V jakém věku by měla každá žena jít na preventivní mamografické vyšetření?
Je důležité, aby ženy absolvovaly pravidelné mamografické preventivní vyšetření od 45. roku věku. Při vyšším riziku vzniku rakoviny prsu se dolní věková hranice stanovuje individuálně.
Jak často?
Podle mezinárodních doporučení by mělo být toto vyšetření každé 2 roky.
Některé ženy ale chodí nepravidelně, někdy tuto lhůtu prodlouží, je to špatně?
Je to určitě špatně. Ženy profitují z prevence, pokud chodí pravidelně, jak se má. Chodit na prevenci třeba jednou za 4 roky nemá moc smysl, ztrácí se výhoda zjištění nádoru v počátečním stádiu.
Některé ženy si myslí, že už jsou staré a myslí si, že už to není potřeba chodit na mamograf. Můžete nám to upřesnit?
Cílem screeningu je snížit úmrtnost na rakovinu prsu, ve vysokém věku (nad 80 let) tedy nemá velký smysl pravidelně na mamograf chodit, je to ale na individuálním rozhodnutí každé ženy. Na druhou stranu je třeba na vyšetření jít, pokud jsou jakékoli problémy, žena si našla bouličku v prsu apod.
Takže by ženy měly chodit po 45 roce každé dva roky na mamografické vyšetření i když jim je třeba 70 let?
Osobně doporučuji pravidelně na mamograf chodit i v tomto věku. Tak je nastaven i náš preventivní program.
Zdroj Foto: Se souhlasem EUC Waltrovka
Jsou mamografická preventivní vyšetření hrazená všemi zdravotními pojišťovnami?
Je to tak. Pokud má žena žádanku a splňuje věkovou hranici a dvouletý interval, je pro ni vyšetření bezplatné. V současné době je možné vybírat poplatky jen za využití umělé inteligence (AI) pro další zhodnocení snímků. Zatím AI hradí jen pojišťovna OZP, ale nejspíše se budou přidávat další. Pro představu – je to maximálně do 100 Kč. Podle řady studií AI v hodnocení mamografických snímků zlepšuje záchyt karcinomu prs, stejné jsou i naše zkušenosti.
Jsou nějaké výjimky u některých žen, které by na mamografické vyšetření chodit nemusely?
Zatím neexistuje žádná podobná technika, která by mohla mamografii nahradit. Tedy na mamograf by měly chodit všechny ženy, s prsy malými, velkými, i s implantáty apod.
Jaká je praxe, máte nějaké statistiky, víte, kolik žen chodí pravidelně a které nechodí?
Podle statistik chodí na vyšetření ve sledované věkové skupině 45 až 69 let asi 64 procent žen. Předpokládáme, že účast se bude letos zvyšovat, ale určitě nedosáhne 70 %. Ideální by bylo, kdyby na screeningu chodilo přes 80 % žen, jak je tomu například ve Skandinávii.
Zdroj Foto: Se souhlasem EUC Waltrovka
Setkáváte se s tím, že některé ženy ještě vůbec na mamografickém vyšetření nebyly? (Pokud jsou ve věku, že už by měly jít).
Určitě, je to na denním pořádku. Ženám nic nevyčítáme, jen je vždy poučíme, že je pak třeba už chodit pravidelně. Trápí nás však pacientky, které nikdy na mamografu nebyly a přicházejí s pokročilými nádory. Kdy je léčba obtížnější a prognóza často výrazně horší.
Některé ženy si myslí, že když si na prsou nic divného nenahmatají, tak jsou zdravé. Můžete vysvětlit, proč je to špatně? (Ptáme se na ženy ve věku, že už by měly jít na preventivní vyšetření)
Samovyšetření prsu se doporučuje, je považováno za vhodný doplněk. Mamografii však nenahradí, cílem preventivní mamografie je zjistit nádory malé, které ještě nejsou hmatné, kde je vysoká naděje na vyléčení. Mamografie tak dokáže jako jediná snížit úmrtnost na rakovinu prsu.
Na naše otázky odpovídal prof. MUDr. Jan Daneš, CSc., propagátor umělé inteligence v mamografii, předseda Komise pro program screeningu karcinomu prsu v ČR a člen Odborné rady zdravotnické skupiny EUC. Za jeho odpovědi děkujeme.
Zdroj Foto: Se souhlasem EUC Waltrovka
Zdroj: autorský rozhovor, prof. MUDr. Jan Daneš, CSc.
Naše články:
- Vyzkoušeli jsme mamografickou prohlídku s rozšířeným vyhodnocením snímků pomocí umělé inteligence
- Zachycení zhoubných nádorů v prsu je čím dál snazší. Lékařům pomáhá umělá inteligence, která zvyšuje spolehlivost, říká v rozhovoru profesor Daneš
- Umělá inteligence v mamografii dál pomáhá lékařům a pacientkám
Nový komentář
Komentáře
Zrovna minulý týden jsem toto vyšetření podstoupila. Chodím pravidelně tj. každé dva roky.