Zloději automobilů jsou v ČR stále vynalézavější a drzejší. Ve statistickém přehledu kriminality v roce 2016 eviduje Policie ČR více než 4 500 krádeži aut a 13 000 případů odcizení věcí ponechaných ve vozidle. Přitom úspěšnost odhalení těchto trestných činů je stále velmi nízká. Je možné se takovýmto nepříjemným situacím vyhnout?

Zabezpečení vozidla proti odcizení by mělo být pro majitele zásadní. Neméně důležité je však také předcházet vykradení a nedávat případným zlodějům vůbec příležitost. Často se nám stává, že při celodenním spěchu zapomeneme kabelku, telefon nebo jiné cennosti uvnitř vozu auta. I když se vzdálíme jen na krátkou dobu, zloději tím poskytneme dostatek času pro případnou krádež. Vůbec nejhorší je ponechávat automobil odemčený. Je jedno, zda parkujeme před domem příbuzných nebo na místech, které známe, riskujeme v takovém případě vždy.

ochrana

„Poprvé nám vykradli auto přímo před domem v ulici, kde bydlíme. Nebyli v něm žádné cennosti, ale nechala jsem na zadní sedačce sportovní tašku s věcmi pro syna. To možná zloděje přilákalo, ale když zjistil, že je v ní jen oblečení, vypáčil alespoň rádio a odnesl si sluneční brýle. K tomu jsem ještě platila rozbité okýnko. Bohužel to nebyl jediný případ, kdy se to v naší ulici stalo,“ popisuje své zkušenosti se zloději čtenářka Jana z Prahy.

Jak se tedy takovým situacím vyvarovat? Řešení není složité. Stačí dodržovat pár základních zásad a tím co nejvíce zlodějům krádež zkomplikovat, v ideálním případě zcela znemožnit. Hlavní je vždy zkontrolovat, zda jsme ve voze viditelně neponechali žádné cennosti a je zamčený. Nezapomeňme ověřit, jestli jsou všechny dveře a kufr dobře zavřené, stejně tak všechna okénka. Nemyslete si, že zloděje odradí, když v autě ponecháte psa, zvláště pokud jde o menší plemeno. Naopak riskujete zdraví svého mazlíčka. Je také dobré si při parkování vybírat osvětlená místa, která jsou i dobře viditelná z okolí. A pokud nechcete spoléhat jen sami na sebe a trochu toho štěstí, investujte do profesionálního autoalarmu.

Když prevence nestačí

ochrana

Mějme však na paměti, že preventivní opatření sice některé zloděje odradí, ty vynalézavější alespoň zpomalí, ale absolutně klidný spánek nám nezajistí. O to se postará jen kvalitní autoalarm napojený na bezpečnostní centrum. Jeden z nejlepších, které jsou u nás k dostání, je autoalarm Athos ryze české společnosti JABLOTRON. Athos ochranakombinuje imobilizér, zabezpečení vozidla detektory, GSM komunikaci s bezpečnostním centrem a GPS lokalizaci. To v praxi znamená, že pokud se do uzamčeného vozidla pokusí zloděj dostat, alarm ihned reaguje. Imobilizér dokáže zabránit nastartování, detektory změny tlaku a tříštění skla rozpoznají rozbité okénko a čidla náklonu nás upozorňují při pokusu ukrást kola.

Athos automaticky telefonicky informuje majitele co přesně se s vozem právě děje, spustí zvukovou výstrahu a případně rovnou kontaktuje bezpečnostní centrum JABLOTRON. Právě tam se nachází zařízení obecně známe jako pult centralizované ochrany. To je v podstatě systém, který zajišťuje komunikaci 24/7 mezi jednotlivými alarmy, majitelem a bezpečnostními složkami, tedy policií, záchrankou nebo hasiči. Operátoři bezpečnostního centra poplach ihned rozpoznají, kontaktují majitele, aby ověřili pravost poplachu, případně rovnou i policii a na místo události vyšlou zásahovou jednotku. Zkrátka a dobře, můžete být klidně na druhém konci světa, ale stále máte jistotu, že je o vaše auto postaráno i v případě krize. Navíc vše co se s ním děje můžete nepřetržitě sledovat pomocí mobilní aplikace MyJABLOTRON. Ta funguje jako praktický ovladač. Eviduje informace o stavu a poloze vozidla, informuje majitele o změnách či narušení, zaznamenává všechny jízdy a jejich historii a s její pomocí můžeme autoalarm ovládat i na dálku.

Autoalarm Athos je k dostání za cenu kolem 15 000 Kč. Odbornou montáž zajistí profesionální montážní partneři JABLOTRONU, kteří jsou dostupní po celé ČR. Jako bonus dostávají noví zákazníci 3 měsíce testování služby Auto v bezpečí, která zajišťuje připojení vozidla na pult centralizované ochrany.

Více o alarmu Athos a nabídce kompletních zabezpečovacích řešení najdete na www.jablotron.com

Zdroj statistických údajů: www.policie.cz

Reklama